Energooszczędny Athlon 64 X2 w testach

Procesory stają się coraz wydajniejsze i ostatnio także oszczędniej obchodzą się z energią. Dzięki obraniu przez AMD i Intela kierunku mnożenia rdzeni w miejsce zwiększania częstotliwości taktowana, prądożerne konstrukcje znalazły się w odwrocie. Wydajne modele Intel Core 2 Duo wydzielają maksymalnie 65 W ciepła, co sprawia, że realne staje się zbudowanie "chłodnego" i wydajnego peceta. A co ma do zaoferowana w tej materii AMD? Firma także nie wypada tu gorzej, bo wraz z wprowadzeniem do oferty modeli z podstawką AM2 pojawiło się w niej kilka produktów opatrzonych dopiskiem w nazwie Energy Efficient. Najszybszy model tej serii - X2 4600 EE mamy okazję Wam zaprezentować.

Stworzenie energooszczędnych i wydajnych procesorów nie byłoby możliwe bez opracowywania zarówno przez Intela jak i AMD coraz doskonalszych i bardziej pomysłowych metod produkcyjnych. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że większość funduszy obu firm przeznaczonych na rozwój nowych produktów płynie właśnie do działu odpowiedzialnego za badanie nowych materiałów, które w przyszłości pozwolą na przełamywanie kolejnych barier technologicznych. Zastosowanie przez AMD zaawansowanego systemu zarządzania produkcją procesorów (APM) pozwala na bieżąco modyfikować parametry procesu wytwarzania zgodnie z zapotrzebowaniem na wersje CPU. Z tej samej linii produkcyjnej mogą schodzić procesory o najwyższej częstotliwości pracy, jak i te charakteryzujące się znacznie ograniczonym poborem energii. Wraz z premierą układów montowanych w podstawce AM2 firma postanowiła wykorzystać w praktyce możliwości APM i wprowadziła do sprzedaży wersje energooszczędne (Energy Efficient) AMD Athlon 64 X2.

Najszybszy z oszczędnych Athlonów

Energooszczędny Athlon 64 X2 w testach

Wizualnie energooszczędny Athlon nie różni się niczym od standardowej wersji X2 4600

Najszybszym modelem jest 4600+, taktowany z częstotliwością 2,4 GHz i zawierający po 512 kB pamięci podręcznej w każdym z dwóch rdzeni. Jego podstawowe parametry nie odbiegają więc od modelu standardowego. Różnice tkwią we współczynniku TDP, który mówi o maksymalnej ilości ciepła wydzielanej przez dany układ. Standardowy Athlon 64 X2 4600+ ma TDP na poziomie 89W, podczas gdy wersja EE wg. specyfikacji ma TDP równe 65W, czyli tyle ile większość nowych układów Intel Core 2 Duo. Przy braku obciążenia częstotliwość pracy energooszczędnego AMD obniżana jest do 1 GHz, zaś napięcie do 1,0 V. Natomiast przy pełnym obciążeniu napięcie podnoszone jest jedynie do 1,1 V, podczas gdy w standardowym procesorze Athlon 64 X2 4600+ napięcie wzrasta z 1,0 do 1,35 V.

Zobacz również:

  • AMD Radeon RX 6600 XT i RX 6600 z datą premiery