Enmotus MiDrive czyli pamięci SLC i QLC w jednym dysku SSD

Producent obiecuje wysokie prędkości zapisu/odczytu przy zachowaniu umiarokowanej ceny.

Enmotus to mało znana firma, która specjalizuje się w produkcji pamięci masowych oraz opracowywaniu technologii przechowywania danych. Najnowszym pomysłem przedsiębiorstwa jest połączenie dwóch przeciwstawnych sobie technologii pamięci masowych. W jednym dysku wykorzystującym złącze M.2 zastosowano zarówno najwolniejszy, jak i najszybszy typ pamięci NAND. Takie połączenie ma spełniać oczekiwania każdego użytkownika.

Enmotus MiDrive czyli pamięci SLC i QLC w jednym dysku SSD

Źródło: techspot.com

Pamięć typu SLC (Single Level Cell) oferuje jedynie jeden bit na komórkę, dzięki czemu jest to najszybszy i najbardziej wytrzymały rodzaj pamięci NAND.

Aby ograniczyć koszty produkcji producenci dysków SSD upodobali sobie pamięć typu QLC (Quad Level Cell), która wykorzystuje cztery bity na komórkę. Dzięki temu możliwe jest czterokrotne zwiększenie gęstości, ale niestety przy okazji ograniczana jest wydajność i trwałość.

Aby zapobiec spadkom wydajności dyski wykorzystujące pamięci QLC bardzo często przydzielają sobie kilka gigabajtów przestrzeni na pamięć podręczną. MiDrive od Enmotus wykorzystuje inny schemat działania. Głównym komponentem jest pamięć SLC, a pamięć typu QLC wykorzystywana jest do przechowywania plików, które są rzadko wykorzystywane.

Do przełączania się pomiędzy pamięcią SLC i QLC wykorzystywany jest zmodyfikowany kontroler Phison, który odpowiada za płynne działanie całości.

Dyrektor generalny Phison Electronics potwierdził, że "Phison ściśle współpracował z firmą Enmotus integrując technologię Enmotus z naszymi sterownikami".

Dodatkowo przedstawiciele obu firm podkreślali, że "Umieszczenie MiDrive pomiędzy niszowym, wysokowydajnym rynkiem konsumenckich dysków SSD a świadomymi kosztów użytkownikami stanowi ogromną szansę rynkową dla firm Phison i Enmotus".

W chwili obecnej producent nie pochwalił się jaka część dysku SSD wykorzystuje pamięci SLC, a jaka QLC. Wiadomo jedynie, że całkowita pojemność dysku wynosi 1 TB.

Gwarancja na dysk wynosi pięć lat od daty zakupu. Firma wysłała już próbki inżynieryjne dysku do deweloperów. W chwili obecnej nie wiadomo jeszcze, czy MiDrive pojawi się w konsumenckich komputerach.

Źródło: techspot.com