Epiphany IV - 64-rdzeniowy chip dla smartfonów i tabletów

Firma Adapteva zapowiedziała nowy mobilny chip - Epiphany IV. Co interesujące, może on korzystać z mocy obliczeniowej nawet 64 rdzeni.

Przedstawiciele firmy Adapteva podkreślają, że dzięki nowemu chipowi Epiphany IV urządzenia przenośne będą mogły zaoferować "serwerową" wydajność.

Wedle przedstawionych informacji, chip Epiphany IV zostanie zbudowany w oparciu o architekturę RISC (Reduced Instruction Set Computer), natomiast jego 28-nanometrowe rdzenie będą pobierać w momencie największego obciążenia do 25 miliwatów mocy. W przypadku smartfonów i tabletów zaoferuje on do 64 rdzeni i wydajność sięgającą 70 gigaflopsów.

Oczywiście jeżeli chodzi o smartfony, nawet tak niewielkie zużycie energii może być zbyt duże. To jednak zdaniem firmy Adapteva nie stanowi problemu, gdyż technologia, z której korzysta Epiphany IV, cechuje się dużą skalowalnoścą. Pozwala bowiem na budowanie układów o mniejszej liczbie rdzeni jak i również jednostek przeznaczonych do pracy w superkomputerach i oferujących nawet 4096 rdzeni.

Epiphany IV nie jest jednak zdolny do samodzielnej pracy. Ma on bowiem za zadanie wspomóc w obliczeniach CPU.

"Nie staramy się walczyć z procesorami Intela lub ARM, lecz chcemy znaleźć się obok nich" - powiedział Olofsson, szef firmy Adapteva.

Olofsson ma nadzieję, że jego firmie uda się sprzedać licencję producentom mobilnych układów. Podkreśla przy tym, że chip, który cechuje się niewielkimi wymiarami (nawet w przypadku 64-rdzeniowej wersji), mógłby z powodzeniem "zasiąść" obok CPU i grafiki w układzie typu system-on-chip.

“To nie jest fantastyka. Możemy to zrobić, ale potrzebujemy klientów, którzy do nas przyjdą i poproszą o jego zaprojektowanie" - powiedział Olofsson.

Referencyjny 64-rdzeniowy Epiphany IV powinien zostać zaprezentowany na początku przyszłego roku.