Epoka WAPienia telefonicznego

Już za 3 lata 60% wszystkich telefonów komórkowych na świecie będzie wyposażonych w przeglądarkę, umożliwiającą korzystanie z protokołu WAP. Być może wcześniej usługi tego typu zostaną wyparte przez multimedialne sieci telefonii komórkowej III generacji - UMTS.


Już za 3 lata 60% wszystkich telefonów komórkowych na świecie będzie wyposażonych w przeglądarkę, umożliwiającą korzystanie z protokołu WAP. Być może wcześniej usługi tego typu zostaną wyparte przez multimedialne sieci telefonii komórkowej III generacji - UMTS.

W efekcie zastosowania technologii takich, jak WAP (Wireless Application Protocol) czy GPRS (Global Packet Radio Service), już w 2003 r. liczba osób łączących się z Internetem za pośrednictwem przenośnych terminali ma być porównywalna z liczbą tych, którzy robią to używając biurkowych komputerów PC. Takie przynajmniej szacunki publikują europejskie firmy analityczne. Z kolei Ministerstwo Łączności ocenia, chyba nieco zbyt optymistycznie, że do końca 2000 r. będzie w Polsce 6,8 mln użytkowników komórek, z czego 1 mln dysponowałby już telefonami z protokołem WAP.

Szansa w transmisji

Niewątpliwie jednak nie wszyscy będą korzystali z nowych możliwości. Przedstawiciele Polkomtel SA (Plus GSM) szacują, że do końca roku w Polsce będzie jedynie 300 tys. aktywnych użytkowników usług opartych na technologii WAP. Liczba ta ma jednak szybko rosnąć. Polscy operatorzy planują, że w przyszłym roku aż 90% sprzedawanych telefonów będzie wyposażonych w przeglądarki WAP. Dopiero jednak dużo tańsze telefony upowszechnią usługi WAP wśród polskich klientów. Dzisiaj ich cena przekracza zwykle 1000 zł.

WAP jest jednak szansą dla operatorów, którzy chcieliby drastycznie zwiększyć przychody i - znacznie szybciej niż dotychczas - zrekompensować sobie dopłaty do telefonów (szacowane na 1000 zł na klienta). "Rachunki telefoniczne są znacznie większe, gdy korzysta się nie tylko z usług głosowych, ale także transmisji danych. Widać to chociażby podczas korzystania z Internetu w domu" - mówią przedstawiciele operatorów.

Wszyscy trzej operatorzy telefonii komórkowej - Era GSM, Idea Centertel i Plus GSM - oferują usługi WAP od początku tego roku. Każdy z nich liczy, że dzięki ich upowszechnieniu zwiększą się jego przychody. W przyszłości większość przychodów mają stanowić usługi transmisji danych. "Szacujemy, że w tym roku obejmą one ok. 10% całkowitej sprzedaży, a w ciągu kilku najbliższych lat udział ich wzrośnie nawet do 50%" - mówi Ryszard Woronowicz z Polkomtel SA. "Transmisja danych jest jedyną szansą na zwiększenie przychodów, przy polskim społeczeństwie, które nie kwapi się do rozmów" - twierdzą przedstawiciele firm telekomunikacyjnych. Firmy stawiają na masowego odbiorcę, dlatego z usług WAP mogą korzystać także klienci usług pre-paid.

Cena wolności

Operatorzy chcą więc przyciągnąć jak największą liczbę klientów usług WAP. W II połowie roku pojawiły się pierwsze tanie modele telefonów z tym protokołem, oferowane w promocjach. Zachętą do korzystania z usług mają być także tańsze od rozmów koszty połączenia z numerem dostępowym dla usług WAP. Jednak - jak w przypadku Idei Centertel - nie wchodzą one w pulę bezpłatnych minut. Każdy z operatorów zdecydował się na bezpłatne udostępnienie klientom usług transmisji danych, a cena za połączenie z numerem dostępowym jest średnio o połowę tańsza od rozmów (0,45-0,34 zł za minutę).

Wraz z wprowadzeniem pakietowej transmisji danych w sieciach komórkowych zmieni się sposób naliczania opłat za te usługi. W sierpniu br. usługi GPRS uruchomili wszyscy operatorzy działający w Polsce. Dzięki temu prędkość transmisji danych zwiększyła się z 9,6 Kb/s do 115 Kb/s. Dwóch z nich (Era i Plus) nadal na zasadach testowych. Jedynie Idea podała już cennik. "Abonenci będą płacić nie za czas połączenia, ale za faktyczną ilość przesyłanych danych. Za korzystanie z GPRS do końca br. abonent w ramach stałej opłaty miesięcznej 99 zł może ściągnąć 50 MB danych. Po przekroczeniu tego limitu płaciłby kolejne 99 zł za moduł 50 MB" - mówi Jacek Kalinowski z PTK Centertel.

Specyfika dostępu do danych za pośrednictwem przeglądarki WAP polega na tym, że dane są przesyłane przez bardzo krótki okres w porównaniu z czasem trwania sesji komunikacyjnej. Większość czasu bowiem użytkownikowi zajmuje czytanie nadesłane informacje. Oznacza to, że jeśli np. musi on przesłać średnio 7 KB danych na minutę (np. w ciągu minuty czytana jest jedna strona informacji z minimalną grafiką), to jednym kanałem danych 9,6 Kb/s operator mógłby obsłużyć jednocześnie nawet dziesięciu aktywnych abonentów.

Jeżeli operator zdecydowałby się zastosować takie rozwiązanie, to mógłby rozdzielić koszt połączenia między kilku użytkowników, dzięki czemu opłata za korzystanie z WAP byłaby, taka jak w sieci telefonii stacjonarnej (jeden impuls liczony co trzy minuty, a nie - jak obecnie - co minutę). Ten pułap większość użytkowników byłaby w stanie zaakceptować. Jeśli natomiast operator zdecyduje się na pobieranie opłat za czas połączenia z serwerem WAP, to przy obecnych cenach korzystanie z serwisów mogłoby okazać się za drogie dla przeciętnego abonenta i utrudniłoby popularyzację usług WAP.

#Ceny usług WAP w sieciach telefonii komórkowej#
SiećUsługi transmisji danychOpłat za połącznie
EraWAPDla klientów korzystających z WAP, usługi transmisji danych są bezpłatneW godzinach szczytu - 0,48 zł poza szczytem - 0,34 zł
[email protected] IdeaOd marca 2000 r. wszyscy nowi abonenci sieci Idea mają bezpłatnie aktywowaną usługę standardowej transmisji danychStała opłata - 0,45 zł
Plus GSMKlient musi sam uaktywnić usługi transmisji danych. Usługa "przesyłanie danych" jest bezpłatnaW godzinach szczytu - 0,45 zł poza szczytem - 0,35 zł