Epoka WAPienia telefonicznego

Już za 3 lata 60% wszystkich telefonów komórkowych na świecie będzie wyposażonych w przeglądarkę, umożliwiającą korzystanie z protokołu WAP. Być może wcześniej usługi tego typu zostaną wyparte przez multimedialne sieci telefonii komórkowej III generacji - UMTS.

Już za 3 lata 60% wszystkich telefonów komórkowych na świecie będzie wyposażonych w przeglądarkę, umożliwiającą korzystanie z protokołu WAP. Być może wcześniej usługi tego typu zostaną wyparte przez multimedialne sieci telefonii komórkowej III generacji - UMTS.

W efekcie zastosowania technologii takich, jak WAP (Wireless Application Protocol) czy GPRS (Global Packet Radio Service), już w 2003 r. liczba osób łączących się z Internetem za pośrednictwem przenośnych terminali ma być porównywalna z liczbą tych, którzy robią to używając biurkowych komputerów PC. Takie przynajmniej szacunki publikują europejskie firmy analityczne. Z kolei Ministerstwo Łączności ocenia, chyba nieco zbyt optymistycznie, że do końca 2000 r. będzie w Polsce 6,8 mln użytkowników komórek, z czego 1 mln dysponowałby już telefonami z protokołem WAP.

Szansa w transmisji

Niewątpliwie jednak nie wszyscy będą korzystali z nowych możliwości. Przedstawiciele Polkomtel SA (Plus GSM) szacują, że do końca roku w Polsce będzie jedynie 300 tys. aktywnych użytkowników usług opartych na technologii WAP. Liczba ta ma jednak szybko rosnąć. Polscy operatorzy planują, że w przyszłym roku aż 90% sprzedawanych telefonów będzie wyposażonych w przeglądarki WAP. Dopiero jednak dużo tańsze upowszechnią usługi WAP wśród polskich klientów. Dzisiaj ich cena przekracza zwykle 1000 zł.

WAP jest jednak szansą dla operatorów, którzy chcieliby drastycznie zwiększyć przychody i - znacznie szybciej niż dotychczas - zrekompensować sobie dopłaty do telefonów (szacowane na 1000 zł na klienta). "Rachunki telefoniczne są znacznie większe, gdy korzysta się nie tylko z usług głosowych, ale także transmisji danych. Widać to chociażby podczas korzystania z Internetu w domu" - mówią przedstawiciele operatorów.

Wszyscy trzej operatorzy telefonii komórkowej - Era GSM, Idea Centertel i Plus GSM - oferują usługi WAP od początku tego roku. Każdy z nich liczy, że dzięki ich upowszechnieniu zwiększą się jego przychody. W przyszłości większość przychodów mają stanowić usługi transmisji danych. "Szacujemy, że w tym roku obejmą one ok. 10% całkowitej sprzedaży, a w ciągu kilku najbliższych lat udział ich wzrośnie nawet do 50%" - mówi Ryszard Woronowicz z Polkomtel SA. "Transmisja danych jest jedyną szansą na zwiększenie przychodów, przy polskim społeczeństwie, które nie kwapi się do rozmów" - twierdzą przedstawiciele firm telekomunikacyjnych. Firmy stawiają na masowego odbiorcę, dlatego z usług WAP mogą korzystać także klienci usług pre-paid.

Cena wolności

Operatorzy chcą więc przyciągnąć jak największą liczbę klientów usług WAP. W II połowie roku pojawiły się pierwsze tanie modele telefonów z tym protokołem, oferowane w promocjach. Zachętą do korzystania z usług mają być także tańsze od rozmów koszty połączenia z numerem dostępowym dla usług WAP. Jednak - jak w przypadku Idei Centertel - nie wchodzą one w pulę bezpłatnych minut. Każdy z operatorów zdecydował się na bezpłatne udostępnienie klientom usług transmisji danych, a cena za połączenie z numerem dostępowym jest średnio o połowę tańsza od rozmów (0,45-0,34 zł za minutę).

Wraz z wprowadzeniem pakietowej transmisji danych w sieciach komórkowych zmieni się sposób naliczania opłat za te usługi. W sierpniu br. usługi GPRS uruchomili wszyscy operatorzy działający w Polsce. Dzięki temu prędkość transmisji danych zwiększyła się z 9,6 Kb/s do 115 Kb/s. Dwóch z nich (Era i Plus) nadal na zasadach testowych. Jedynie Idea podała już cennik. "Abonenci będą płacić nie za czas połączenia, ale za faktyczną ilość przesyłanych danych. Za korzystanie z GPRS do końca br. abonent w ramach stałej opłaty miesięcznej 99 zł może ściągnąć 50 MB danych. Po przekroczeniu tego limitu płaciłby kolejne 99 zł za moduł 50 MB" - mówi Jacek Kalinowski z PTK Centertel.

Specyfika dostępu do danych za pośrednictwem przeglądarki WAP polega na tym, że dane są przesyłane przez bardzo krótki okres w porównaniu z czasem trwania sesji komunikacyjnej. Większość czasu bowiem użytkownikowi zajmuje czytanie nadesłane informacje. Oznacza to, że jeśli np. musi on przesłać średnio 7 KB danych na minutę (np. w ciągu minuty czytana jest jedna strona informacji z minimalną grafiką), to jednym kanałem danych 9,6 Kb/s operator mógłby obsłużyć jednocześnie nawet dziesięciu aktywnych abonentów.

Jeżeli operator zdecydowałby się zastosować takie rozwiązanie, to mógłby rozdzielić koszt połączenia między kilku użytkowników, dzięki czemu opłata za korzystanie z WAP byłaby, taka jak w sieci telefonii stacjonarnej (jeden impuls liczony co trzy minuty, a nie - jak obecnie - co minutę). Ten pułap większość użytkowników byłaby w stanie zaakceptować. Jeśli natomiast operator zdecyduje się na pobieranie opłat za czas połączenia z serwerem WAP, to przy obecnych cenach korzystanie z serwisów mogłoby okazać się za drogie dla przeciętnego abonenta i utrudniłoby popularyzację usług WAP.

#Ceny usług WAP w sieciach telefonii komórkowej#
SiećUsługi transmisji danychOpłat za połącznie
EraWAPDla klientów korzystających z WAP, usługi transmisji danych są bezpłatneW godzinach szczytu - 0,48 zł poza szczytem - 0,34 zł
W@P IdeaOd marca 2000 r. wszyscy nowi abonenci sieci Idea mają bezpłatnie aktywowaną usługę standardowej transmisji danychStała opłata - 0,45 zł
Plus GSMKlient musi sam uaktywnić usługi transmisji danych. Usługa "przesyłanie danych" jest bezpłatnaW godzinach szczytu - 0,45 zł poza szczytem - 0,35 zł