Epson EMP-S1

EMP-S1 jest projektorem z nowej kategorii, która pojawiła się na rynku - urządzeń tanich i uniwersalnych mających zaszczepić u masowego odbiorcy bakcyla korzystania z projektora

EMP-S1 jest projektorem z nowej kategorii, która pojawiła się na rynku - urządzeń tanich i uniwersalnych mających zaszczepić u masowego odbiorcy bakcyla korzystania z projektora.

Epson EMP-S1

Projektor kosztujący mniej niż 6 tys. zł można uznać za przystępny cenowo. Choć dla większości kinomanów jest to wciąż zabawka za droga, to porównując ją z ceną dobrej klasy telewizora panoramicznego, okazuje się, że jej koszt nie jest taki przerażający. Czego możemy oczekiwać, kupując tani "rzutnik"? Na pewno nie "fajerwerków" technologicznych i jakości obrazu zbliżonej do kinowej. Musimy liczyć się z kompromisem, który przy kwotach tego rzędu jest niestety nieunikniony. Kwestią kluczową jest to, jak duży musi być to kompromis i czy warto się na niego godzić. Epson przygotował swój nowy produkt bardzo starannie. Obudowa ma nowoczesne, opływowe i "domowe" kształty. Nie jest to prostokątna skrzynka, która straszy w większości sal konferencyjnych. Srebrny projektor Epsona nie jest najmniejszy, lecz z racji wspomnianej, udanej stylistyki ta wielkość nie jest jego wadą. Do zestawu jest dołączany pilot zdalnego sterowania przypominający rozmiarami nieco grubszą kartę kredytową, a w obudowie projektora znajduje się specjalna kieszeń do jego chowania. Projektor Epsona ma pewna wadę - oszczędności zmusiły producenta do rezygnacji z optycznej regulacji przybliżenia obiektywu. Obraz jest prezentowany z obiektywu o stałej ogniskowej wyświetlającej maksymalnie 800 x 600 pikseli. Regulacja zoomu co prawda istnieje, lecz odbywa się na drodze cyfrowej. Taki sposób modyfikacji rozmiarów obrazu powoduje pewną degradację jakości obrazu i obniżenie jego jasności (w przypadku zmniejszenia rozmiarów macierzystych). Jasność jest jednak całkiem niezła, bo wynosi 1200 ANSI lumenów. Projektor nie ma niestety ekonomicznego trybu pracy, który pozwoliłby zwiększyć trwałość lampy projekcyjnej, której "żywotność" wynosi 2 tys. godz. Tryb taki zmniejsza także głośność pracy układu chłodzenia optyki projektora. Na szczęście i bez tego pracuje naprawdę cicho. Szum wydobywający się ze srebrnej obudowy nie przeszkadza podczasĘseansów filmowych.

Epson EMP-S1

Pilot - wygodny w użyciu. Dotykowe klawisze na kawałku plastiku przypominającym kartę kredytową. Ergonomia zachowana.

Z myślą o kinomanach Epson wyposażył projektor w elementy optyki zmniejszające efekt widocznych łączeń między pikselami. Nie jest to tak udane rozwiązanie, jak w projektorze Orca HD Panasonica, jednak w stosunku do standardu widać tu istotną poprawę. Barwy są odzwierciedlone prawidłowo. Charakterystykę kolorów można ustalić, wybierając jeden z pięciu predefiniowanych trybów. Dla kinomanów przewidziano profile z ciepłą paletą barw przyjemnych dla oka. Sygnał do projektora najlepiej doprowadzić, korzystając z gniazd komponentowych. Szkoda że na panelu gniazd nie znajdziemy standardowej trójki komponentowej w postaci złączy RCA. Taki sygnał możemy doprowadzić za pomocą przejściówki 3xRCA/VGA. Niestety, tego elementu wyposażenia nie znajdziemy w komplecie z projektorem. Musimy nabyć go oddzielnie. Urządzenie akceptuje wszystkie rodzaje sygnałów z przeplotem i progresywnych. Oczywiście, najlepiej podłączyć do niego odtwarzacz DVD podwajający linie. Obraz wtedy zyskuje na precyzji i wygładzeniu są poddawane "postrzępione krawędzie" obiektów, normalnie widoczne przy projekcji z przeplotem. Nieco przeciętny jest kontrast o współczynniku 400:1. Głębia czerni nie jest w związku z tym imponująca. Tą wadą jest jednak obarczona większość niedrogich projektorów LCD - to jest właśnie ten największy kompromis. Dlatego zalecamy, by w czasie projekcji pomieszczenie było całkowicie zaciemnione. Wtedy obraz można nieco przyciemnić, tracąc część szczegółów, jednak zyskując lepszą głębię czerni. Również sporo można poprawić, jeśli dysponujemy odtwarzaczem DVD pozwalającym na ingerencję w parametry obrazu. Zastosowanie technologii zmniejszania łączeń pomiędzy pikselami spowodowało, że obraz wydaje się nieco rozmyty. Nie jest to jednak istotna wada, jeśli urządzenie jest wykorzystywane w kinie domowym, a widzowie zasiądą przed ekranem w odpowiednio dużej odległości. Analizując wady i zalety urządzenia, doszliśmy do wniosku, że w tym segmencie cenowym lepszym wyborem do kina domowego będzie projektor DLP wyposażony w przetwornik z lusterkami wychylanymi o 12°. Epson jest dobrym, niedrogim projektorem dla tych, którym przeszkadza występujący w urządzeniach DLP efekt tęczy. Jego największymi zaletami są: cicha praca i rzetelny, pozbawiony podbarwień obraz.

Informacje

Typ projektor LCD 4:3

Cena 5999 zł

Wymiary 37 x 11,4 x 26,5 cm

Waga 3,2 kg

Dystrybutor AVC sp. z o.o.http://www.avc.com.pl

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie

Złącza wideo - S-Video, kompozytowe, VGA (akceptuje również sygnał komponent), wyjście VGA, audio, RS-232C

Trwałość lampy 2000 godz. Kontrast 400:1

Głośność 33 dB