Epson EMP-TW500

Projektor LCD o wyjątkowo dobrej jakości obrazu i rozbudowanych funkcjach kalibracji.

Projektor LCD o wyjątkowo dobrej jakości obrazu i rozbudowanych funkcjach kalibracji.

TW500 to najlepszy projektor LCD do kina domowego, jaki dotychczas opracował Epson. To jednocześnie, naszym zdaniem, najlepszy projektor LCD, jaki można kupić w tym segmencie cenowym. Oferta projektorów kinowych Epsona składa się z kilku modeli. Kilka miesięcy temu większość z nich udoskonalono, wyposażając je w lepsze panele LCD. Urządzenia te można poznać po dodanej w symbolu literze H (np. EMP-TW200H). Poprawiono w nich kontrast i jasność. W EMP-TW500 nic nie nie musiano zmieniać, bowiem projektor wyświetla obraz w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, a więc rzeczywistej rozdzielczości standardu HDTV 720p.

Epson EMP-TW500

Za przetwarzanie sygnałów wideo odpowiada dobrze znany procesor DCDi firmy Faroudja. Układ ten dokonuje progresywnego skanowania, wygładza krawędzie obiektów i jednocześnie czuwa nad optymalną charakterystyką barw. Na bieżąco analizuje przetwarzany sygnał wideo i optymalizuje obraz, tak aby był jak najbardziej kontrastowy. Dynamicznie regulowany jest poziom bieli i czerni, dzięki czemu w ciemnych scenach urządzenie oferuje naprawdę dobrą gradację szarości. W przypadku gdy użytkownikowi nie odpowiadają ustawienia fabryczne, może skorzystać z bardzo rozbudowanego menu kalibracyjnego. Kolory można ustawiać, zmieniając intensywność poszczególnych barw podstawowych lub też wyregulować barwy na skali sześcioosiowej, korzystając z komputera i programu Epson Cinema Color Editor (podłączenie projektora do komputera odbywa się przy użyciu kabla USB). Zróżnicowanie barw jest bardzo dobre, do czego z pewnością przyczynia się 10-bitowy procesor kolorów. Ponadto bardzo efektywnie działa funkcja Super White. W materiale filmowym, gdzie jest dużo scen z bardzo jaskrawymi plenerami, warto ją uruchomić. Sprawi, że biel zostanie utemperowana i jednocześnie zostaną uwidocznione szczegóły, wcześniej niewidoczne w zbyt jasnych obszarach obrazu. Warto wspomnieć, że unikalną funkcją Epsona, która raczej nie będzie wykorzystywana w domu, jest możliwość pracy w sieci komputerowej. Na przykład ustawienia projektora można zapisać do pliku i wg nich dostroić inny projektor pracujący w tej samej sieci. Projektor można też zdalnie przez sieć kontrolować. Obudowa TW500 jest stosunkowo duża i szeroka. Białe i srebrne plastiki oraz obłe kształty sprawią, że projektor będzie się dobrze prezentował w każdym wnętrzu. Obiektyw jest w pełni regulowany mechanicznie. Za pomocą pilota zwiększamy lub zmniejszamy obraz, w ten sam sposób ustawiamy także ostrość. Obiektyw pozwala na dość duże manipulacje wielkością obrazu. Zoom wynosi 1,5x - tak więc projektor można ustawić zarówno blisko, jak i daleko od ekranu, a i tak uzyska się obraz o dużej przekątnej. Niedoścignionym wzorcem w tej kategorii jest jednak testowany przez nas Panasonic PT-AE700 (2/2005), którego zoom ma wartość 2x, co rozwiązuje większość problemów instalacyjnych. TW500 ma także funkcję lens shift, czyli pozwala na fizyczne przesuwanie obiektywu w pionie i poziomie. Obraz można przesuwać mniej więcej o 50% w pionie i poziomie, biorąc za punkt odniesienia środek obrazu tworzonego przez obiektyw ustawiony idealnie w pozycji środkowej.

Epson EMP-TW500

Wzorowa ergonomia, świetne materiały i stylistyka. Wszystkie klawisze podświetlane.

Jasność generowana przez optykę projektora, przy maksymalnym otwarciu przesłony, wynosi ok. 1000 ANSI lumenów. Jeśli dostroimy projektor, tak aby jak najnaturalniej prezentował barwy i głęboką czerń, to wówczas jasność spada do ok. 350 ANSI lumenów. Wystarcza to jednak do oglądania filmów w komfortowych warunkach nawet przy niewielkim rozproszonym świetle. Pod tym względem model Epsona wypada najlepiej wśród projektorów LCD, które przetestowaliśmy. Zarówno Sony HS50 (patrz str. 22), jak i Panasonic PT-AE700 nie oferują tak dobrej równomierności rozświetlania ekranu. W kategorii kontrastu projektor Epsona, według informacji zawartych w dokumentacji, powinien przegrać z oboma wymienionymi urządzeniami. W praktyce różnice nie są widoczne, wręcz przeciwnie - kontrast Epsona jest na bardzo dobrym poziomie i naszym zdaniem wyższy niż w modelu Sony, zaś podobny do tego, jaki ma urządzenie Panasonica. Podobnie jak w przypadku wielu projektorów tego typu, na obrazie mogą pojawić się pionowe pasy - zjawisko związane z cechami samej technologii paneli LCD. Na szczęście Epson EMP-TW500 ma w menu ekranowym opcje do bardzo precyzyjnej kalibracji 3 paneli LCD - dla każdego podstawowego koloru osobno. Na ekranie wyświetlane są plansze, gdzie widać gradację barwy od ciemnych do jasnych odcieni. Należy regulować parametry panelu do momentu, gdy pionowe linie znikną całkowicie. Po dokonaniu takiej operacji dla 3 paneli otrzymamy obraz w pełni spójny i bardzo precyzyjny. Projektor Epsona wyposażono w bogaty zestaw gniazd przyłączeniowych. Naszym zdaniem brakuje jedynie standardowego wejścia VGA. Cyfrowe gniazda reprezentuje coraz popularniejsze HDMI. Są także bardzo przydatne podwójne wejścia komponentowe (przy wykorzystaniu odpowiedniej przejściówki, dostępnej opcjonalnie, można także do nich podłączyć komputer drogą analogową) oraz tradycyjne wejścia S-Video i kompozyt.

Informacje

Typ projektor LCD 16:9

Cena 14 000 zł

Wymiary 45 x 14,6 x 34,5 cm

Waga 6,2 kg

Dystrybutor Epsonhttp://www.epson.pl

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, mechaniczne przesuwanie obiektywu, mechaniczny zoom i ostrość, progresywne skanowanie, pełna kalibracja paneli LCD, zapamiętywanie ustawień dla każdego wejścia osobno, wygładzanie krawędzi, kalibracja z poziomu komputera, praca w sieci LAN, Super White

Złącza S-Video, kompozytowe, 2x komponent, RS-232C, D5, USB, 12V trigger, HDMI, LAN

Trwałość lampy 3000 godz.

Kontrast 1200:1

Głośność 28 dB

Główni rywale

Panasonic PT-AE700 10 969 zł

Znakomity projektor LCD, jednak w źle skalibrowanych fabrycznie modelach mogą pojawić się pionowe pasy widoczne na jasnych obszarach ekranu.

Hitachi PJ-TX100 9740 zł

Projektor LCD o doskonałym obrazie i znakomitej optyce dającej rewelacyjną ostrość na całym ekranie. Zaawansowane opcje regulacyjne.

Dlaczego

Cicha praca, doskonałe opcje kalibracyjne. Znakomity kontrast i rewelacyjnie równomierne rozświetlanie obrazu. Naturalne barwy.