Epson EMP-TW600

Najlepszy kinowy projektor LCD, jaki do tej pory testowaliśmy, o doskonałych parametrach i atrakcyjnej cenie.

Najlepszy kinowy projektor LCD, jaki do tej pory testowaliśmy, o doskonałych parametrach i atrakcyjnej cenie.

W konstrukcjach projektorów LCD nastąpił ostatnio niezwykły skok jakościowy. Pod koniec ubiegłego roku przetestowaliśmy rewelacyjny model Panasonica PT-AE900 (KD 11/2005), który wyznaczył nowy poziom nie tylko dla urządzeń LCD, ale także DLP. Tym razem sprawdziliśmy Epsona EMP-TW600 będącego następcą EMP-TW500 (KD 2/2005), który w naszym rankingu, w kategorii projektorów LCD powyżej 10 000 zł, zdobył tytuł Produktu Roku 2005. Nowy model Epsona jest nie tylko lepszy od poprzednika, ale i o połowę od niego tańszy. Mało tego - okazał się także lepszy od Panasonica PT-AE900.

EMP-TW600 ma dużą, białą obudowę, ozdobioną srebrnymi wstawkami. Ujście układu chłodzenia umieszczono z przodu, a wydmuchiwane powietrze kierowane jest w prawą stronę. Dzięki takiemu rozwiązaniu projektor można postawić nawet za widzem np. na półce w regale i będzie on poprawnie chłodzony. Zastosowany obiektyw jest sporych rozmiarów, a regulacja ostrości i powiększania obrazu dokonywana jest ręcznie, za pomocą zamocowanych na nim dwóch plastikowych pierścieni. Obok obiektywu znajdują się dwa pokrętła istotne przy ustalaniu pozycji projektora względem ekranu - można nimi przesuwać obiektyw w pionie i poziomie. Zakres regulacji dobrano idealnie, tak że zarówno przy postawieniu urządzenia na niskim stole, jak i na wysokiej półce łatwo uzyskać poprawne położenie rzucanego obrazu. EMP-TW600 wyposażono w najnowsze panele LCD Epsona (rozdzielczość 1280 x 720), które pozwalają na uzyskanie wysokiego kontrastu oraz mają zmniejszone łączenia pomiędzy pikselami, co poprawia znacząco spójność obrazu. W połączeniu z dynamiczną przesłoną pozwoliło to uzyskać kontrast na imponującym poziomie 5000:1. W bezpośrednim porównaniu z modelem Panasonic PT-AE900 widać, że ma on nieco wyższy kontrast pomimo nominalnie niższej wartości tego współczynnika (Panasonic podaje 5500:1). Przewaga ta wynika w dużej mierze z wyższej jasności urządzenia (1600 ANSI lumenów), pozwalającej także uzyskać lepszą separację odcieni w ciemnych scenach. W porównaniu do modelu Panasonica, który oferuje 1100 ANSI lumenów, jest to istotna różnica.

Pilot ergonomiczny, z niewielką liczbą dobrze rozmieszczonych i podświetlanych klawiszy.

Pilot ergonomiczny, z niewielką liczbą dobrze rozmieszczonych i podświetlanych klawiszy.

Projektor Epsona bowiem w trybie kinowym (gdy jasność drastycznie spada) wciąż gwarantuje odpowiednio jasny, wyraźny obraz o poprawnej głębi czerni i pozwala na oglądanie filmów nawet przy niewielkim rozproszonym świetle. EMP-TW600 także lepiej prezentuje barwy - kolory są lepiej nasycone, żywsze, przez co obraz ma większą głębię. Znakomicie działa funkcja Super White, która ogranicza jaskrawość bieli (ważne przy wyświetlaniu obrazu o wysokim kontraście). Spójność obrazu jest również idealna. Czy zatem projektor Epsona ma jakieś wady? Wadami ich nazwać nie można, jednak w porównaniu do Panasonica PT-AE900, model TW600 ma nieco mniejszy zakres regulacji zoomu (1:1,5, a nie 1:2), pracuje odrobinę głośniej (jest jednak i tak bardzo cichy), a lampa ma krótszą żywotność (3 tys., a nie 4 tys. godzin). Jeśli chodzi o wyposażenie, to nowe urządzenie Epsona ma pełną gamę złączy wideo, włącznie z HDMI oraz komponentowym. Ustawień konfiguracyjnych jest tak dużo, że można precyzyjnie dostroić parametry obrazu do indywidualnych oczekiwań użytkowników. Ponadto regulacji można także dokonywać za pomocą komputera PC.

Informacje

Typ projektor LCD 16:9

Cena 7150 zł

Dystrybutor Epsonhttp://www.epson.pl

Wymiary 40,6 x 12,5 x 31 cm

Waga 5,2 kg

Funkcje stopklatka, zoom, projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, mechaniczne przesuwanie obiektywu, progresywne skanowanie, zapamiętywanie ustawień dla każdego z wejść osobno, wygładzanie krawędzi, kalibracja z poziomu komputera PC

Złącza S-Video, kompozyt, VGA, HDMI, komponentowe, RS-232C, D4, 12 V trigger

Kontrast 5000:1

Jasność 1600 ANSI lumenów

Trwałość lampy 3000 godz.

Rozdzielczość 1280 x 720

Głośność 26 dB

Dlaczego

Doskonała jakość obrazu - rewelacyjny kontrast, naturalne kolory, wysoka jasność.

Potencjalni rywale

Hitachi PJ-TX200 8500 zł

Projektor LCD oferujący znakomity kontrast dzięki zastosowaniu podwójnej, dynamicznej przesłonie. Zoom optyczny 2x.

Panasonic PT-AE900 8500 zł

Projektor LCD generujący wysokiej jakości obraz o rewelacyjnym kontraście i głębi czerni. Dobry zestaw gniazd wideo. Bardzo cicha praca.