Epson Stylus Color 900


Choć Stylus Color 900 to urządzenie czterokolorowe, drukuje obrazki o fotograficznej jakości, które w niczym nie ustępują podobnym wydrukom, a nawet je przewyższają, z sześciokolorowej drukarki Stylus Photo 700. Pliki, które pojawiały się na zwykłym papierze przy rozdzielczości 360 dpi, również wyglądały bardzo dobrze. Drukowanie na papierze fotograficznym, przy pełnej rozdzielczości, dawało świetne rezultaty (choć podczas naszego testu przy ustawieniu domyślnym jedna próbka była zbyt ciemna).

Dzięki małym kroplom atramentu wszystkie detale są bardzo dobrze widoczne, krawędzie ostre, a tekst wydrukowany na zwykłym papierze wygląda jak z drukarki laserowej.

Stylus Color 900 jest wyposażony w dwa pojemniki na atrament: jeden na czarny, a drugi na cyan, magentę i yellow. Według przedstawicieli firmy, czarny pojemnik wystarczy na 840 stron przy 360 dpi, podczas gdy żywotność kolorowego to 570 stron. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli w kolorowym pojemniku wyczerpie się choćby jeden z kolorów, cała kaseta jest do wymiany.

Oprogramowanie

Epson sprzedaje drukarkę z firmowym zestawem oprogramowania do korekcji wydruku i kontroli statusu drukarki. Dzięki temu można zmieniać proporcje kolorów i sprawdzać poziom atramentu w każdym z pojemników. Aby dostosować wydruk do konkretnego typu papieru, oprogramowanie dokonuje automatycznej korekcji wydruku. Istnieje także możliwość użycia programów do zarządzania kolorem, takich jak ColorSync firmy Apple. Chociaż Stylus Color 900 tworzy wydruki w CMYK-u, najlepsze rezultaty osiąga się podczas generowania obrazów w RGB, które następnie są konwertowane przez drukarkę na CMYK.

Stylus Color 900 nie ma wbudowanego interfejsu sieciowego, można go jednak podłączyć do AppleTalka przez USB lub umieścić w Ethernecie. Droższa sieciowa wersja urządzenia wyposażona w kartę 10/100Base TX powinna być dostępna już maju.

Firma Epson nie zamierza więc stracić ugruntowanej pozycji na rynku drukarek dla Macintoshy, czego dowodem jest Stylus Color 900. Szybkość drukarki, jakość wydruku i dość niska cena sprawiają, że może być ona alternatywą dla drogich urządzeń laserowych.