Epson Stylus Color 900

Stylus Color 900 to jakość, szybkość, rozsądna cena i dodatkowa, niezwykle użyteczne funkcje.


Stylus Color 900 to jakość, szybkość, rozsądna cena i dodatkowa, niezwykle użyteczne funkcje.

Pamiętamy jeszcze czasy, gdy nad firmą Apple kłębiły się ciemne chmury, Epson był wtedy jedynym poważnym producentem drukarek atramentowych dla komputerów Macintosh. Dziś, gdy Apple odnosi sukces za sukcesem, Hewlett-Packard i Canon wchodzą ponownie na rynek drukarek dla Macintoshy. Jednak Epson nie spoczął na laurach - nowy Stylus Color 900 to jakość, szybkość, rozsądna cena i dodatkowa, niezwykle użyteczne funkcje. Drukarka pracuje zarówno ze starszymi modelami, wyposażonymi w porty równoległe, jak i z komputerami nowej generacji z portami USB.

Demon prędkości

Epson Stylus Color 900
Między drukarką Stylus Color 900 a jej poprzedniczką Stylus Color 850 istnieją dwie zasadnicze różnice: prędkość i jakość. Według przedstawicieli firmy Epson, Stylus Color 900 to najszybsza drukarka atramentowa, jaką dotychczas wyprodukowano. Testy laboratoryjne Macworlda pokazują, że choć urządzenie nie osiąga, jak to zapowiadano, 10 stron na minutę przy wysokiej rozdzielczości, to przy niższych wymaganiach jakościowych jest naprawdę demonem prędkości.

Sprawdzaliśmy drukarkę Epsona na różne sposoby. Drukowaliśmy na zwyk-łym papierze i na papierze wysokiej jakości, przy rozdzielczości 180 na 180 dpi, 360 na 360 dpi i 720 na 1440 dpi. Zaskoczyło nas to, że szybkość druku jest prawie identyczna przy 180 i 360 dpi. Stylus Color 900 potrzebował 50 sekund na photoshopowy obrazek o wielkości 18 MB, przy ustawionej wyższej rozdzielczości zajmowało to 55 sekund. Gdy ustawiliśmy tryb fine 360 dpi, który oferuje lepszą jakość, ten sam plik drukował się 75 sekund.

Podobne efekty zaobserwowaliśmy przy 7-stronicowym dokumencie Quark-XPressa. W trybie zwykłym 360 dpi druk pliku zajął 98 sekund, podczas gdy tryb fine potrzebował już 4 minut. Zauważyliśmy jednak, że Stylus Color 900 znacznie zwalnia przy maksymalnej rozdzielczości, tzn. 1440 na 760. Plik Photoshopa drukował się ponad 10 minut, a dokument QuarkXPressa - około godziny.

Kropelki atramentu

Firmie Epson udało się polepszyć jakość wydruku poprzez zmniejszenie najmniejszej kropli atramentu do 3 pikolitrów (dla porównania, w drukarce Stylus Color 850 wartość ta wynosi 11 pikolitrów, a w nowszej 740 - 6). Zmniejszenie kropli pozwala drukarce generować punkty o zmiennej wielkości, co umożliwia osiągnięcie ostrzejszych krawędzi i lepszej jakości przy drukowaniu.