Epson Stylus Pro 9000

W ostatnim czasie firma Epson zaatakowała cenowo rynek drukarek kolorowych. Zaczęło się od popularnych plujek, potem pojawił się Stylus Color 3000, a następnie urządzenie Stylus 5000, które można było wykorzystać do wydruków próbnych A3. Teraz firma stara się powtórzyć swój sukces na rynku druku wielkoformatowego z modelem Stylus Pro 9000.

W ostatnim czasie firma Epson zaatakowała cenowo rynek drukarek kolorowych. Zaczęło się od popularnych plujek, potem pojawił się Stylus Color 3000, a następnie urządzenie Stylus 5000, które można było wykorzystać do wydruków próbnych A3. Teraz firma stara się powtórzyć swój sukces na rynku druku wielkoformatowego z modelem Stylus Pro 9000.

Epson Stylus Pro 9000
Drukarka występuje w dwóch konfiguracjach. Model wolno stojący z interfejsem szeregowym i szybkim portem równoległym dla Maca i PC jest dostępny za 17 980 DEM. W ofercie jest też model wyposażony w rip hardwarowy Fiery X2 Postcript (rip kosztuje około10 tys. DEM) lub rip softwarowy Harlequin (3500 USD).

EFI Fiery RIP jest niemal identyczny jak w drukarce Stylus Pro 5000. Dysponuje dobrymi możliwościami administracyjnymi. System kolejek druku i logowania jest obsługiwany przez sieciowy interfejs, oparty na języku Java. Cennym dodatkiem jest Fiery ColorWise Pro Tools, który tworzy kolorowe słowniki renderowania i profile ICC bezpośrednio w RIP-ie. Oferuje wsparcie dla programów kalibrujących i jest wyposażony w wygodny edytor do dostrajania profili.

W Stylusie 9000 odnajdziemy tę samą głowicę co w modelu 5000. Maksymalna rozdzielczość to 1440 x 720 dpi przy różnego rodzaju papierach. Dostępnych jest sześć tuszy - cyan, magenta, light magenta, żółty i czarny - co pozwala uzyskać duży zakres odcieni i płynne przejścia między

nimi. Drukuje w formatach od A3 do B0+ z prędkością do 6,2 m kwadratowych na godzinę.

Podobnie jak w modelu 5000, uzyskiwane wyniki są znakomite, a tryb fotograficzny naprawdę zaskakuje jakością.

Drukarka ma dwa pojemniki na papier, obsługujące media o szerokości do 44 cali. Możemy ręcznie ładować media o grubości do 1,5 mm.

Epson do modelu 9000 oferuje wiele rodzajów mediów: papiery odblaskowe, półodblaskowe i matowe, folie, posterboard (nabłyszczany grubości 1,2 mm) i zestaw mediów do wydruków próbnych, stworzonych z myślą o modelu 5000.

Przy zastosowaniach artystycznych ważnym parametrem, który trzeba uwzględnić jest trwałość. Standardowe zestawy mediów i atramentu Epsona nie są, niestety, wystarczająco odporne na działanie czasu. Materiał odblaskowy, choć pozwala uzyskać wspaniałe wydruki, już po jednym dniu wykazywał oznaki blaknięcia. Epson zaznacza, że niektóre rodzaje mediów (na przykład odblaskowe) zostały zaprojektowane z myślą o laminacji UV, która pozwala wydłużyć okres trwałości. Ale minie jeszcze trochę czasu, zanim niezależni producenci dostarczą prawdziwych tuszy archiwizacyjnych.

Pojemniki z tuszem mają pojemność 220 ml, czyli podobnie jak w produktach konkurencyjnych. Ale tak jak w modelach 3000 i 5000, Epson 9000 wykorzystuje tusz bardziej ekonomicznie niż inne drukarki tej klasy. Po wydrukowaniu sześciuset obrazów testowych o szerokości od 25 do 42 cali na papierze 44 cali zużyliśmy zaledwie połowę tuszu. Gdy przeprowadzaliśmy testy wielkoformatowych drukarek Hewlett-Packarda i Encada tusz wyczerpywał się szybciej.

Epson twierdzi, że drukarka ta jest szybsza od większości konkurentów.

Osiągnięte rezultaty były rzeczywiście bardzo dobre - szczególnie biorąc pod uwagę jakość średniej rozdzielczości 720 x 360 dpi, zdecydowanie lepszą niż w innych drukarkach tej klasy (i nie tylko).

Drukowaliśmy z szerokiego spektrum aplikacji. Na przykład plik PDF 42 na 28 cali (zawierający grafikę wektorową i tekst) drukował się 6 minut i 21 sekund na zwykłym papierze przy rozdzielczości 360 x 360 dpi, 15 minut 31 sekund przy 720 x 720 dpi, i 34 minuty 44 sekundy przy 1440 x 720 na papierze odblaskowym. Plik Illustratora o rozmiarach 38 na 24 z tekstem, blokami barwnymi, zdjęciami drukował się 10 minut 30 sekund przy 720 x 360 dpi i 18 minut 33 sekundy przy 720 x 720 dpi. Różnice pomiędzy wydrukami były widoczne dopiero pod lupą.

Jeśli potrzebujesz drukarki do fotografii, to podstawowy model 9000 spełni wszystkie twoje oczekiwania - możesz wykorzystać pakiety kalibrujące i ColorSync lub korzystać z systemu zgodnego z ICC w celu uzyskania poprawnego odwzorowania barw.

Jeśli potrzebujesz narzędzia do postscriptowych wydruków próbnych, to Stylus Pro 9000 jest naprawdę doskonałym rozwiązaniem. Oferuje dobrą prędkość i kalibrowane, wyskiej jakości wydruki po cenie porównywalnej, lub lepszej, od konkurencyjnych urządzeń HP, Encad, ColorSpan czy Rolanda.

Opracował Marcin Gokieli