Epson odpowiada na pytanie: dlaczego w erze chmury druk wciąż jest ważny?

Mogłoby się wydawać, że w erze chmury, komunikacji elektronicznej i serwisów społecznościowych druk powinien tracić na ważności i popularności. Epson przekonuje jednak, że jest zupełnie inaczej.


Dokumenty, grafiki i fotografie pozostają elementem naszego życia zawodowego i prywatnego. Nowe trendy wpływają jednak na sytuację na rynku sprzętu drukującego i wymagają od jego producentów dostosowania się do nowych realiów.

Epson od początku swojego istnienia wprowadza innowacje związane z technologią druku komputerowego. Firma zaprezentowała w 1969 r. pierwszą drukarkę komputerową. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło – dziś użytkownicy biznesowi i domowi mają zupełnie inne oczekiwania wobec sprzętu drukującego. Jednymi z najważniejszych zagadnień stały się, zdaniem firmy, kwestia kosztów oraz ekologii.

Zobacz również:

  • Recenzja: EPSON EcoTank L3251 - tanie drukowanie w kompaktowym wydaniu
  • Drukarki, które mają wpływ na zmiany klimatyczne
Epson odpowiada na pytanie: dlaczego w erze chmury druk wciąż jest ważny?

W tym segmencie rynku obowiązywał bowiem przez lata dość specyficzny układ: jeśli ktoś zamierzał generować dużą liczbę wydruków przy zachowaniu niskiej ceny pojedynczego wydruku, kupował drukarkę laserową (która jednak miała istotne wady – była droga w zakupie i mało przyjazna dla środowiska – zarówno w czasie działania, jak i fazie utylizacji).

Jeśli z kolei priorytetem była wysoka jakość wydruku, rozsądnym wyjściem było kupienie drukarki atramentowej (która jednakowoż była wyraźnie droższa w eksploatacji).

Epsonowi jako pierwszemu udało się połączyć te dwa światy dzięki zaprezentowaniu przed kilku laty rodziny drukarek atramentowych wyposażonych w system stałego zasilania atramentem ITS. To rozwiązanie polegające na wbudowaniu do drukarki pojemników na atrament, które użytkownik w miarę potrzeby uzupełnia, dolewając atrament z butelek (zamiast wymieniania drogich kartridży). To przyjazne dla środowiska i tanie.

Epson odpowiada na pytanie: dlaczego w erze chmury druk wciąż jest ważny?

Technologia ta jest wciąż rozwijana; w nowych modelach – np. Epson L605 czy L1455 – znajdziemy unowocześnioną wersję ITS, w której wykorzystywane są tusze pigmentowe – czarne i wodne – kolorowe.

Centrum zarządzania dokumentami

Epson podkreśla, że atutem jego oferty jest to, że urządzenia są projektowane z uwzględnieniem realnych scenariuszy użytkowania takiego sprzętu, w szczególności w środowisku biznesowym.

Inżynierowie firmy zdają sobie sprawę z tego, jak pracują współczesne firmy – jak ważna stała się dla nich koordynowana przez sieć praca zespołowa, jak kluczowe dla ich funkcjonowania są systemy obiegu informacji i dokumentów czy też jak ważną rolę pełni praca zdalna oraz wykorzystywanie do pracy prywatnego sprzętu.

Biznesowe urządzenia wielofunkcyjne Epsona – np. sprzęt z serii WorkForce Pro – są więc od podstaw projektowane tak, by spełniać wyśrubowane oczekiwania nowoczesnych firm.

Epson odpowiada na pytanie: dlaczego w erze chmury druk wciąż jest ważny?

Są one czymś znacznie więcej niż tylko „połączeniem drukarki ze skanerem/faxem” – to raczej zintegrowane centra zarządzania dokumentami (zarówno w sferze analogowej, jak i cyfrowej), będące precyzyjnie zestrojonym połączeniem najnowocześniejszych rozwiązań z dziedziny sprzętu, jak i oprogramowania.

Przykładem wspomnianych innowacji sprzętowych są zapewniające trwałe wydruki głowice Micro Piezo, system wymiennych zasobników z atramentem RIPS (o wydajności 75 tys. stron na jednym zasileniu), zaś do drugiej np. oprogramowanie Epson Print Admin (pozwalające na kompleksowe zarządzanie usługami wydruku – kontrolowanie kosztów, autoryzację wydruków, łatwy dostęp do usług itp.), Document Capture Pro (do zarządzania usługami skanowania i dystrybucji dokumentów w chmurze) czy Epson Device Admin, czyli rozwiązanie do zarządzania flotą drukarek w firmie – zdalnej konfiguracji, kontrolowania stanu materiałów eksploatacyjnych.

Skaner w chmurze

Dodajmy, że w świetle statystyk dot. sprzedaży drukarek wyraźnie widać, iż rosnąca popularność chmury oraz wszelkich „bezpapierowych” metod przekazywania i utrwalania informacji/zdjęć nie wpływa negatywnie na sprzedaż urządzeń drukujących – bo ta z kwartału na kwartał również sukcesywnie rośnie.

Epson przekonuje, że w swoich urządzeniach chce połączyć nowy cyfrowy świat ze sferą druku, np. oferując funkcję przesyłania skanowanych dokumentów prosto ze skanera do chmury (prywatnej lub publicznej – np. Dropbox czy Google Drive), czy pełną obsługę urządzeń drukujących i skanujących ze sprzętu mobilnego (smartfony/tablety).

Spotkanie na torze kartingowym

Prezentacja Epsona omawiająca tematykę ekosystemów druku i zalet technologii atramentowej oraz premiera prasowa nowej generacji drukarek ITS odbyła się podczas spotkania z mediami w czwartek 27.10.2016.

Epson odpowiada na pytanie: dlaczego w erze chmury druk wciąż jest ważny?

Atrakcją spotkania był – nawiązujący do nowej kampanii reklamowej z udziałem mistrza świata F1 Lewisa Hamiltona – wyścig na torze gokartowym o puchar Epson Ink Cup. którego zwycięzcą został przedstawiciel MyCompany.pl Pan Michał Barwiński. Gratulacje!

Źródło: informacja prasowa