Epson w kinie

Kino domowe dawno już przestało być postrzegane jako luksus – zbudowanie rozsądnego zestawu audio-wideo, pozwalającego cieszyć się kinowymi doznaniami w domowym zaciszu, jest operacją stosunkowo nieskomplikowaną i nieprzesadnie kosztowną. Niestety, wiele osób nie wykorzystuje w pełni potencjału takiego systemu – decydując się na wykorzystanie w nim telewizora, a nie idealnie wręcz pasującego do takich zastosowań projektora multimedialnego. W poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, dlaczego to właśnie projektor jest idealnym rozwiązaniem do kina domowego.

Magia kina

Co jest najważniejsze w seansie kinowym? Oczywiście fabuła, klimat… ale większość prawdziwych kinomanów bez wątpienia wskaże również na immersję – zjawisko polegające na tym, że widz „zapada się” w świat prezentowany na ekranie, wtapia się w niego i na czas projekcji odrywa się od codzienności, zanurzając się w filmową opowieść. To właśnie dlatego chodzimy do kina – dla ciemnej, pozbawionej wszelkich „rozpraszaczy” i pozwalającej w pełni skupić się na filmie sali projekcyjnej oraz wielkiego ekranu, dającego nam poczucie uczestniczenia w przygodach i przeżyciach bohaterów. To wspaniałe, trudne do opisania i zdefiniowania uczucie, które niestety trudno jest uzyskać, gdy oglądamy film na ekranie telewizora. Relatywnie mały, pozbawiony szczegółów (zwłaszcza gdy oglądamy film z większej odległości) obraz rzadko pozwala widzowi poczuć prawdziwą magię kina. I właśnie dlatego tak dobrym pomysłem jest zbudowanie systemu kina domowego, którego centralnym elementem będzie nowoczesny, generujący znakomity obraz, a także wygodny i ekonomiczny w eksploatacji projektor multimedialny.

Niedościgniona jakość obrazu

Doskonałymi przykładami takich urządzeń są urządzenia firmy Epson, która już lata temu za punkt honoru postawiła sobie produkowanie projektorów oferujących najlepszy na rynku obraz – o niezrównanym nasyceniu kolorów, jasności, najwyższym poziomie szczegółowości oraz doskonałej czerni. Osiągnięto to dzięki opracowaniu autorskiej technologii 3LCD, opierającej się na symultanicznym wyświetlaniu obrazu w trzech podstawowych kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim.

Pryzmat idealnie nakłada je na siebie, dzięki czemu powstaje realistyczny, naturalny obraz o żywych kolorach,pozbawiony typowych dla konkurencyjnych technologii błysków barw czy tzw. efektu tęczy. Dodatkową zaletą tej technologii jest fakt, że taki obraz nie męczy oczu (co ma szczególne znacznie w przypadku młodszych widzów) i że pozwala na wygenerowanie ogromnej skali barw (projektory 3LCD firmy Epson potrafią wyświetlać 68,7 mld kolorów). Co ważne, obiektywnie wysoka jasność obrazu (określana parametrem Color Light Output) oznacza, że będzie on znakomity i szczegółowy również w jasnym pomieszczeniu.

Doskonały obraz i... dużo więcej

Co te szczegóły techniczne oznaczają dla przeciętnego widza? Otóż obraz wyświetlany z wykorzystaniem projektora 3LCD charakteryzuje się niesamowitą wręcz naturalnością, ostrością oraz płynnością – jest on dokładnie taki jak obserwowany w naturze przez ludzkie oczy. Doskonałym przykładem urządzenia oferującego takie doznania jest Epson EH-TW9300W, oferujący obsługę rozdzielczości 4K i technologii HDR, a także nadajnik 4K WiHD (co pozwala na bezprzewodowe przesyłanie wideo ze źródła sygnału do projektora) i zautomatyzowany układ optyczny. To flagowy model kinowy firmy Epson, warto jednak dodać, że w podobnych zastosowaniach doskonale sprawdzą się również np. urządzenia ze średniej półki, dostępne cenowo dla większego grona amatorów X muzy, np. Epson EH-TW6700W czy EH-TW6800.

Najwyższa jakość i naturalność obrazu to oczywiście nie wszystko – niezaprzeczalnym atutem nowoczesnego projektora Epson jest również fakt, że obraz może mieć nawet 300” przekątnej i równie dobrze prezentować się zarówno na specjalnym ekranie, jak i ścianie. Przeznaczone do kina domowego projektory firmy są niewielkie, kompaktowe, charakteryzują się wysoką kulturą pracy (są bardzo ciche) oraz wysoką ekonomicznością. To ostatnie jest szczególnie godne uwagi, ponieważ wiele osób wciąż uważa, że korzystanie z projektora wiąże się z wysokimi kosztami (np. lampy). W przypadku rozwiązań Epsona to absolutnie nieaktualne – przy założeniu, że użytkownik każdego dnia ogląda jeden film pełnometrażowy, czas eksploatacji projektora bez potrzeby wymiany lampy wynosi 7 lat! Gdyby jednak zaszła taka konieczność, to jej koszt rzędu 450 zł jest rozsądny i nie stanowi – jak to często bywa – ponad połowy ceny nowego urządzenia.

Nie tylko filmy...

Warto dodać, że projektor w domu sprawdzi się nie tylko w zastosowaniach typowo kinowych. To doskonałe rozwiązanie również do gier wideo (granie w zaciemnionym pokoju na ekranie o przekątnej ponad 200” z systemem dźwięku przestrzennego to niesamowite doświadczenie) czy np. prezentowania rodzinie czy przyjaciołom zdjęć z wakacji czy wycieczki. Przeznaczony do tych zastosowań model EH-TW5350 gwarantuje błyskawiczny czas reakcji, co jest kluczowe w strzelankach czy wirtualnych wyścigach.

Na koniec warto podkreślić, że Epson wciąż pozostaje głównym innowatorem w segmencie projektorów multimedialnych – firma nie tylko stale udoskonala swoje sprawdzone rozwiązania, ale nieustannie rozwija nowe technologie wizualizacji. Świetnym przykładem może być model EH-LS10500, czyli projektor wyposażony w laserowe źródło światła. Generuje on obraz o doskonałych parametrach, a poza wsparciem dla 4k, UHD-BD, HDR, Super Resolution, interpolacją klatek czy kalibracją ISF oferuje również czas eksploatacji na poziomie... 30 tys. godzin.

www.epson.pl/kino-domowe