Era 0,09 mikrona nadchodzi

Miliony dolarów pochłonęły jak dotąd badania nad technologiami pozwalającymi na umieszczanie coraz większej liczby tranzystorów na coraz mniejszej powierzchni krzemowych płytek. Najwięksi potentaci w tej dziedzinie przymierzają się właśnie do wprowadzenia na rynek pierwszych procesorów wykonanych w technologii 0,09 mikrona (90 nanometrów).

Era 0,09 mikrona nadchodzi

Takie firmy jak Intel, IBM czy Texas Instruments posiadają kompletnie odmienne technologie produkcji nowych procesorów, jednak wyniki ich starań powinny zadowolić klientów zainteresowanych większą wydajnością i niższym zużyciem energii. Do tej pory większość firm oferuje procesory wykonane w technologii 0,13 mikrona. Zastosowana jest w nich technologia CMOS (Complementary Metal-Oxide Semiconductor). Przesiadka na technologię 0,09 mikrona umożliwi twórcom procesorów skrócenie indywidualnych ścieżek przewodów oraz rozmiary bramek tranzystorów. Bramki takie mogą szybciej przesyłać sygnały do procesora i tym samym znacznie zwiększyć jego częstotliwość taktowania.

Wraz ze zmniejszaniem grubości ścieżek i bramek pojawia się jednak problem z "wyciekiem" mocy. Ich struktura jest tak mała, że statyczne elektrony występujące podczas stanu gotowości procesora mogą się wydostawać poprzez powierzchnię bramek oraz przewodów. Niektóre z firm już próbują zaradzić temu problemowi. Zaproponowana przez nich technika nosi nazwę SOI (Silicon on Insulator). Podczas procesu produkcji nakładana jest specjalna warstwa izolacyjna, która zabezpiecza przed wyciekiem elektronów. Techniki tej używają już firmy IBM, AMD oraz Motorola. Intel używa w tym celu techniki Strained Silicon, polegającej na nakładaniu warstwy germanu na warstwę silikonu. Wskutek przyciągania się atomów obu warstw silikon rozszerza się i powstaje więcej miejsca na przepływ elektronów. Cały proces nie wymaga dodatkowej mocy ze strony procesora.

Większość producentów stara się zmniejszyć wydatki związane z budową nowych procesorów. Część z nich decyduje się na współpracę ze sobą (przykładowa umowa AMD z IBM). Prawdopodobnie przesiadka z 0,13 mikrona na 0,09 mikrona przebiegnie sprawniej niż wcześniejsze, dzięki wykorzystaniu nowych technologii. Pozwolą one również na osiągnięcie wyższych parametrów, nie wymagając do tego większej ilości energii.