Era flash-a

IDC potwierdza prognozy dynamicznego wzrostu zapotrzebowania rynku na pamięci typu flash.

International Data Group przedstawiła raport dotyczący rynku pamięci flash. Analitycy przewidują, że w najbliższym czasie popyt na tego typu układy pozostanie wciąż bardzo wysoki, po tym jak w 1999 r. nastąpił gwałtowny wzrost sprzedaży pamięci flash o ponad 160%. Zdaniem IDC, obroty na tym rynku każdego roku będą sukcesywnie wzrastać o 50%, osiągając w roku 2004 wartość 5,3 mld USD.

"Szybsze technologie komunikacyjne w połączeniu z ich coraz większą dostępnością przyczyniają się do wzrostu popytu na układy flash. W dobie Internetu konsumenci coraz częściej odczuwają potrzebę zapisywania, archiwizowania i przenoszenia danych, do czego znakomicie nadają się miniaturowe pamięci tego typu. W wyniku znacznie zwiększonej podaży obniżone zostaną ceny takich nośników. To zadziała na zasadzie sprzężenia zwrotnego i dodatkowo zwiększy popyt na układy" - powiedział Xavier Pucel, analityk rynku półprzewodników w IDC.

IDC przewiduje, iż najbardziej popularne będą nadal układy CompactFlash (CF) i SmartMedia (SM), które zdominowały np. rynek cyfrowych aparatów fotograficznych. Zdaniem analityków, znaczny udział w rynku zdobędą również bardziej zminiaturyzowane układy flash, na które popyt będzie napędzany przez coraz większe zainteresowanie konsumentów wszelkiego rodzaju urządzeniami bezprzewodowymi.