Era post-PC

Firma Sun pracuje nad procesorem umożliwiającym transmisję wideo i dźwięku w czasie rzeczywistym.

Bill Joy, założyciel firmy Sun Microsystems, podczas konferencji Microprocessor Forum zapowiedział wprowadzenie nowego, potężnego procesora, przeznaczonego do zastosowań multimedialnych. MAJC 5200 będzie pierwszym procesorem bazującym na nowej architekturze opartej na Javie (MAJC - Microprocessor Architecture for Java Computing). MAJC zaprojektowano pod kątem obsługi nowego typu aplikacji sieciowych. Niektórzy już oczekują, że zapoczątkuje on nową erę PC. Produkcja układu nie rozpocznie się jednak wcześniej niż w połowie roku 2000.

MAJC 5200 będzie mógł dekodować jednocześnie aż dwa ciągi obrazów skompresowanych w technologii MPEG (Motion Picture Experts Group) w czasie rzeczywistym podczas ściągania pliku z sieci. Według przedstawiciela Suna, pozwoli to na oglądanie na ekranie komputera dwóch kanałów telewizyjnych przy jednoczesnym surfowaniu po Internecie.

Dzięki możliwości uruchamiania naraz aż dwunastu kanałów transmisji dźwięku (Voice-Over-IP) oraz odkodowywaniu i dekompresji rozmowy możliwe będzie np. prowadzenie wideokonferencji z sześcioma osobami w tym samym czasie.

Jak powiedział rzecznik firmy Sun, Russ Castronovo: „Wielu ludzi zgodzi się ze stwierdzeniem, że za dziesięć lat ich komputer będzie znacznie różnił się od obecnego, a więc i interfejs może być inny. Pomyślmy o nowej erze post-PC”.

Więcej informacji: www.sun.com/microelectronics/MAJC/