Era skanera

Czekaliśmy, czekaliśmy aż się doczekaliśmy. Rozpoczęła się ekspansja skanerów wyposażonych w interfejsy USB. Dwa spośród nich znalazły się na naszym testowym stole: HP ScanJet 3300C i Mustek Scanexpress 1200CU.

Spis treści

Czekaliśmy, czekaliśmy aż się doczekaliśmy. Rozpoczęła się ekspansja skanerów wyposażonych w interfejsy USB. Dwa spośród nich znalazły się na naszym testowym stole: HP ScanJet 3300C i Mustek Scanexpress 1200CU.

Jest już tylko kwestią czasu, kiedy skanery USB wyprą z rynku wysłużone urządzenia z interfejsem centronics. Standard USB ma same zalety: jest szybszy, prostszy w obsłudze i Plug&Play. Ponadto porty USB znajdują się obecnie w każdym komputerze biurkowym i w większości notebooków.

Skanery USB mają obecnie w swojej ofercie już wszyscy więksi producenci. Wśród nich Hewlett-Packard i Mustek. HP ScanJet 3300C i Mustek ScanExpress 1200 CU są skanerami stołowymi, kolorowymi i jednoprzebiegowymi.

HP ScanJet 3300C

Era skanera

HP ScanJet 3300C

Hewlett-Packard pozwolił sobie na odrobinę ekstrawagancji przy projektowaniu obudowy skanera. Ma jasnoszary kolor i nieregularne, miłe dla oka kształty. Jest przy tym funkcjonalna i dobrze komponuje się z zestawem komputerowym. Na froncie skanera znajdują się dwa klawisze funkcyjne umożliwiające dzięki oprogramowaniu dołączonemu do urządzenia automatyczne wykonywanie złożonych czynności, np. automatyczne kopiowanie dokumentu na drukarkę.

SJ 3300C ma głowicę skanującą wykonaną w technologii CCD (Couple Charged Device). Pomimo tego producentowi udało się zmniejszyć wymiary obudowy do naprawdę niewielkich (260x454x93 mm). Optyczna rozdzielczość to 600x1200 dpi, interpolowa do 9600 dpi przy 36-bitowej głębi kolorów i 12-bitowej głębi szarości. Jest dość szybki, gdyż po krótkim czasie nagrzewania się lampy skanuje i przetwarza ilustrację kolorową A4 w ciągu ok. 1,5 minuty, tekst - ok. 3 minut, około 1,5 minuty poświęca na skanowanie czarno-białej grafiki.

Skaner bez oprogramowania jest jak aparat fotograficzny bez obiektywu. HP zadbał o użytkownika, dając w zestawie program HP PrecisionScan LT. Aplikacja jest zintegrowanym systemem skanowania, tak prostym w obsłudze, że z powodzeniem może z niego korzystać osoba, która w życiu nie miała do czynienia ze skanerami. Program skanując dokument, sam go pozycjonuje, a następnie pomaga użytkownikowi krok po kroku uzyskać pożądany i jak najlepszy efekt skanowania. HP PrecisionScan LT ma wbudowany program optycznego rozpoznawania znaków OCR, który z powodzeniem rozpoznaje także i polskie znaki diakrytyczne, umożliwiając skanowanie zawartości dokumentu wprost do edytora tekstu.

W dostarczonym do nas zestawie nie znaleźliśmy polskojęzycznej wersji oprogramowania. Ponieważ jednak był to zupełnie "świeży" zestaw testowy, należy przypuszczać, że w sprzedaży znajdą się urządzenia z oprogramowaniem i instrukcją w ojczystym języku.

Mustek

Era skanera

Mustek ScanExpress 1200CU

Skaner pobił rekord. Ma zaledwie 34 mm grubości, a więc o 1 mm mniej od szerokości standardowej kliszy fotograficznej! Projektanci obudowy także chcieli popisać się inwencją twórczą i, o ile kształty urządzenia wyszły im wcale nieźle, to czarny kolor obudowy w połączeniu ze zwykle białymi kolorami komputerów biurkowych wydaje się nieco dyskusyjny. Zupełnie inaczej skaner prezentuje się w zestawieniu z komputerami przenośnymi. Tutaj czarny kolor jest mile widziany.

ScanExpress 1200 CU wykorzystuje do skanowania technologię typu CIS (Contact Image Sensor), w której w przeciwieństwie do technologii CCD, skomplikowany system luster i soczewek został zastąpiony przez zintegrowany układ optyczny. Efektem tego jest znaczne zmniejszenie gabarytów i ceny urządzenia.

Skaner ma taką samą rozdzielczość optyczną jak HP SJ 3300C, tj. 600x1200 dpi, ale większą interpolowaną: 19200x19200 dpi. ScanExpress 1200 CU wyposażono w najnowszą technologię BTID (Bit Depth Increased Technology) pozwalająca na uzyskanie podczas skanowania kolorowego

48-bitowej głębi kolorów, tak więc można powiedzieć, że skaner jest w stanie "zobaczyć" ponad 281 trylionów kolorów.

Wraz z urządzeniem dostarczane są sterowniki TWAIN, OCR Recognita Standard 3.2 oraz fotoedytory Picture Publisher 5.0 i 6.0 oraz Photo Express 2.0. Wśród instalujących się programów znajduje się Scan Dialog Box - aplikacja ułatwiająca skanowanie bezpośrednio do innych programów. Zresztą realizuje te same zadania co HP PrecisionScan LT u konkurencji. Niestety oprogramowanie dostarczane wraz ze skanerem jest w wersji angielskojęzycznej. ScanExpress 1200 CU jest objęty w Polsce programem Mustek Assistance dającym jego użytkownikowi dostęp do bezpłatnych wersji oprogramowania oraz pełnej pomocy technicznej. Ma także 2-letnią gwarancję.