Ericsson demonstruje radiowe połączenie LTE 160 Mb/s

Ericsson zademonstrował technologię LTE, która pozwala transmitować dane drogą bezprzewodową z szybkością 160 Mb/s, informując jednocześnie, że w 2013 gotowa będzie kolejna wersja rozwiązania, pozwalająca przesyłać dane z szybkością 1 Gb/s.

Firma promuje technologię LTE (Long Term Evolution) jako rozwiązanie 4G będące następcą stosowanej obecnie przez firmy telekomunikacyjne technologii HSPA.

Ericsson zbudował połączenie oparte na technologii LTE, przesyłające dane między stacją bazową i notebooki em. Podczas demonstracji plik o wielkości 300 MB został skopiowany ze stacji bazowej do notebooka w czasie 10 sekund. Firma zaznaczyła jednak, że było to dedykowane połączenie, obsługujące wyłącznie stację bazową i notebook. W warunkach rzeczywistych, gdzie połączenie może być współużytkowane przez większą liczbę użytkowników, szybkość transmitowania danych stacja bazowa-klient (download) może wynosić 160 Mb/s, a w odwrotnym kierunku (upload) 40 Mb/s.

Technologia LTE, należąca do rozwiązań GSM, ma wiele zalet w porównaniu z technologią 3G - pracuje od niej o 10 do 20 razy szybciej oraz charakteryzuje się małymi opóźnieniami rzędu 15 ms (w przypadku technologii 2G GSM opóźnienia wynoszą od 70 do 200 ms).

Nad technologią LTE pracują również inne firmy w tym Nortel i Huawei. LTE, inaczej niż technologia HSPA, wymaga stosowania innych, specyficznych mechanizmów alokowania częstotliwości. ITU (International Communication Union) wspiera rozwój technologii LTE i chce aby działała ona w paśmie częstotliwości IMT Extension Band 2,50-2,69 GHz, co ma między innymi tę zaletę, że użytkownicy będą mogli korzystać w płynny sposób z roamingu.


Zobacz również