Ericsson usprawnia pracę w "mieszanych" sieciach mobilnych

Koncern Ericsson opracował nowe oprogramowanie sieciowe, którego zadaniem jest zapewnienie użytkownikom urządzeń mobilnych możliwie najlepszego połączenia w lokalizacjach, w których dostępne są zarówno sieci 3G, jak i Wi-Fi. Nowość została oficjalnie zaprezentowana podczas konferencji CTIA Wireless.

Nowe oprogramowanie nie będzie promowane i oferowane jako samodzielny produkt - przedstawiciele Ericssona tłumaczą, że jest ono rozszerzeniem wprowadzonej już wcześniej na rynek platformy dla operatorów komórkowych, którzy chcą używać łączności Wi-Fi jako rozszerzenia i wsparcia standardowego 3G.

Podstawową funkcją nowego systemu jest stałe monitorowanie zasięgu i siły sygnału obu typów sieci - po to, by użytkownik miał gwarancję, że zawsze korzysta z połączenie, które w danym czasie i miejscu zapewnia mu najlepszą jakość i transfer (dzięki niemu wyeliminowane mają zostać np. sytuacje, w których użytkownik jest automatycznie przełączany z sieci 3G do Wi-Fi tylko dlatego, że ta druga jest akurat dostępna - choć de facto oferuje niższą prędkość przesyłu danych niż 3G).

Używanie Wi-Fi jako wsparcia wysoce obciążonych sieci 3G staje się ostatnio coraz bardziej popularne - operatorzy instalują hot-spoty w miejscach o szczególnie dużym natężeniu ruchu, licząc na to, że "przepinanie" klientów do sieci Wi-Fi pomoże nieco odciążyć 3G. Problem w tym, że aby takie rozwiązanie faktycznie było skuteczne, niezbędna jest dokładna wiedza o tym, która sieć w danym momencie i miejscu jest mniej obciążona. Ericsson twierdzi, że jego najnowszy produkt z powodzeniem dostarcza tych informacji - dzięki analizie ruchu dokonywanej w czasie rzeczywistym.

Co ważne, rozwiązanie to wymaga wdrożenia wyłącznie po stronie operatora - do jego poprawnego funkcjonowania nie jest potrzebne żadne oprogramowanie instalowane w smartfonach użytkowników (nie trzeba też dokonywać żadnych zmian w ustawieniach tych urządzeń).

Dodajmy, że Ericsson zaprezentował na CTIA również oprogramowania do balansowania ruchu w różnych typach sieci działających równolegle, a także nowe rozwiązania Wi-Fi dla operatorów telekomunikacyjnych (w tym m.in. urządzenia zgodne z najnowszymi standardami IEEE 802.11ac, Wi-Fi Certified Passpoint oraz ANDSF - Access Network Discovery and Selection Function).


Zobacz również