Erupcje superwulkanów na Marsie

NASA uważa, że Mars doświadczył tysięcy potężnych erupcji wulkanów, które mogły zmienić klimat całej planety.

Erupcje superwulkanów na Marsie

pixabay.com

Jeden z regionów Marsa znany jako Arabia Terra prawdopodobnie doświadczył kiedyś tysięcy potężnych erupcji wulkanów, które przez dziesięciolecia zmieniały klimat całej planety.

Tezę tę wysnuła Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), która uważa, że eksplozje miały miejsce w ciągu ostatnich 500 milionów lat, a ilość gazu i lawy wytworzonej przez jedną z nich byłaby wystarczająco duża, aby wypełnić czterysta basenów olimpijskich.

Zobacz również:

  • Tak brzmi Mars - NASA dzieli się dźwiękami z Czerwonej Planety
  • NASA znalazła pierwszą planetę spoza naszej galaktyki

NASA odnotowała w Arabia Terra kilka kalder, czyli masywnych zagłębień, w które zapadały się wybuchające wulkany. Dosyć podobne znajdują się także na Ziemi. Naukowcy znaleźli ślady popiołu, który powstałby w wyniku takich erupcji. Jego grubość pomogła określić do ilu starożytnych eksplozji mogło dojść, a liczby osiągały tysiące. Ostatnia z tych wielkich eksplozji miała miejsce około czterech miliardów lat temu.

Dowody na super erupcje wulkaniczne znaleziono na razie tylko w tym obszarze i wciąż nie jest jasne, dlaczego akurat tam pojawiało się tyle wulkanów. Na Marsie znajdują się również inne rodzaje, w tym ogromny wulkan tarczowy zwany Olympus Mons, którego objętość jest 100 razy większa od objętości wulkanów na Ziemi.

Zobacz także: Tak wyglądał start pierwszej cywilnej misji SpaceX! [Zobacz film]

Źródło: slashgear.com