Estonia: głosuj w wyborach przez telefon komórkowy

Władze wielu krajów zastanawiają się jak skłonić swoich obywateli do tego, by ci regularnie korzystali z danego im czynnego prawa wyborczego. W wielu miejscach na świecie wprowadza się nawet przymus brania udziału w wyborach. Estońscy politycy postanowili spróbować nieco mniej drastycznego sposobu - umożliwili głosowanie przez telefon komórkowy.

Rząd Estonii uchwalił nowe prawo, na mocy którego w następnych wyborach, jakie będą organizowane w tym kraju (najbliższe takie wydarzenie przypada na rok 2011), obywatele uzyskają możliwość głosowania za pomocą telefonu komórkowego.

Jednak, aby skorzystać z nowego przywileju, chętni będą musieli zakupić specjalny chip i zainstalować go w swoim telefonie. Dodatkowy sprzęt pełnić ma jedynie funkcje zabezpieczającą i służyć jako identyfikator głosującego.

Estońskie media zadają sobie pytanie o bezpieczeństwo proponowanego rozwiązania. Jednak tamtejszy rząd jest zdania, że system jaki ma być użyty po raz pierwszy w 2011 roku, został już wielokrotnie przetestowany i jest całkowicie bezpieczny.

Przypomnijmy, że to właśnie Estonia była pierwszym krajem który umożliwił glosowanie w wyborach powszechnych przez Internet (miało to miejsce w roku 2005).