Etap WAP


Ciężkie życie serwisanta

Twórcy serwisów wbrew pozorom też nie mają lekkiej pracy. Po pierwsze, muszą wymyślić i utworzyć stronę, która rzeczywiście będzie użyteczna dla posiadaczy terminali WAP. Zastosowań WAP teoretycznie jest mnóstwo, lecz w praktyce okazuje się, że korzystanie z większości usług jest bardzo kłopotliwe - głównie ze względu na uciążliwe wprowadzanie danych, wolną transmisję oraz spore koszty żeglowania.

Protokół WAP powstawał przede wszystkim z myślą o usługach bankowo-finansowych, mobilnym handlu (m-commerce) i serwisach informacyjnych. Dzięki WAP Twój telefon pozwoli Ci zarządzać kontem bankowym, dokonywać operacji maklerskich, kupować bezgotówkowo w sklepie internetowym lub tradycyjnym (już wkrótce w Polsce z komórki będzie można zapłacić za puszkę z automatu), rezerwować bilety lotnicze bądź kinowe. Z serwisów dowiesz się, gdzie znaleźć najbliższy bankomat, aptekę, hotel czy stację benzynową, sprawdzisz prognozę pogody, przejrzysz repertuar kinowy lub program TV, uzyskasz najświeższe informacje. Będziesz miał również dostęp do zasobów intranetu Twojej firmy.

Etap WAP

Nokia 7110

Do tej pory nie rozwiązano jednak sensownie i jednolicie najważniejszej kwestii mobilnego handlu: zabezpieczeń transakcji. Protokół WAP nie ma odpowiednika warstwy ochronnej SSL, znanej z HTTP, a standardowa metoda podawania danych, np. o karcie kredytowej czy numerze konta, jest w przypadku telefonu co najmniej męcząca. Firmy dopiero opracowują remedium na ten problem. Dotychczas wykrystalizowały się trzy koncepcje: jedna zakłada przechowywanie zaszyfrowanych danych na karcie chipowej (smart card) lub samej karcie SIM, druga opiera się na wykorzystaniu oddzielnego konta bankowego przeznaczonego wyłącznie do transakcji m-commerce użytkownika z weryfikacją poprzez numer PIN, trzecia zaś łączy najlepsze cechy obu poprzednich, a więc szyfrowany "dowód tożsamości" na karcie SIM z weryfikacją kodem PIN. W wypadku zakupów za niewielkie kwoty (jak wspomniane już kupno puszki z automatu) istnieje jeszcze czwarte wyjście: doliczanie ich do rachunku za telefon.

Etap WAP

Siemens S35i

Jeśli twórcy serwisu WAP uda się zaprojektować coś oryginalnego i użytecznego, to napotka kolejną przeszkodę, jaką jest finansowanie przedsięwzięcia. W świecie WAP reklama praktycznie nie ma racji bytu, choć pojawiły się pierwsze próby jej wprowadzenia. Pozostaje więc albo wprowadzenie opłat od podmiotów chcących zaistnieć w serwisie, np. hoteli czy kin, albo od użytkowników.

Gdy rozwiązana będzie kwestia pieniędzy, do pokonania zostanie ostatni i najtrudniejszy etap: dotarcie do użytkowników. I to właśnie do niedawna stanowiło największy problem twórców serwisów WAP, ponieważ wielu operatorów sieci tworzyło portale z ograniczoną, zamkniętą listą łączy do stron z usługami WAP. Jeśli użytkownik sam nie natrafił na informację o adresie nowej, interesującej witryny WAP, praktycznie nie miał szans na swobodny wybór. Na całe szczęście pojawiły się pierwsze wyszukiwarki WAP oraz katalogi najpopularniejszych serwisów - takie narzędzia znalazły się m.in. na głównej stronie witryny WAP sieci Plus GSM.

Mam się zWAPać?

Etap WAP

Ericsson R38s

Czy chcesz tego, czy nie, WAP będzie teraz Twoim nieodłącznym towarzyszem. Nawet jeśli nie zamierzasz korzystać z serwisów WAP, Twój nowy telefon na pewno będzie wyposażony w przeglądarkę WML, więc nie uda Ci się całkowicie uniknąć kontaktu z bezprzewodowym Internetem.

Wielu uważa, że WAP to rozwiązanie tymczasowe, technologia bez przyszłości, bo wraz z nadejściem telefonii trzeciej generacji (standard UMTS o pakietowym transferze danych z szybkością nawet do 2 Mb/s) Internet będzie dostępny w pełnej krasie bez żadnych ograniczeń. W tym stwierdzeniu jest tylko część prawdy: przeglądanie Internetu wciąż przecież zależeć będzie od możliwości terminalu, nie od oferowanego pasma. Oczywiście pojawią się rozbudowane urządzenia z kolorowymi wyświetlaczami dotykowymi wysokiej rozdzielczości, CPU dużej mocy, wystarczającą pamięcią i bateriami, które to wszystko zasilą przez rozsądny czas. Jednak jeszcze przez kilka lat dominować będą małe, poręczne telefony o standardowych rozwiązaniach ekranu i wprowadzania informacji. Dla nich WAP nadal będzie jedyną sensowną metodą komunikacji z Internetem.

Jeżeli nie jesteś przekonany do idei WAP, a chciałbyś się dowiedzieć, co oferują serwisy, możesz skorzystać z wielu symulatorów i przeglądarek WAP dostępnych do pecetów. Zajrzyj na którąś z poniższych stron:

http://gelon.net

(symulator Wapalizer)######

www.slobtrot.com/winwap/index.htm

(przeglądarka WML WinWAP)#####

www.wap.com/sg/downloads

(przeglądarka WapMAN)######

www.ericsson.com/developerszone/

(emulator telefonu R380)######

www.phone.com

(symulator WAP)#######

www.ibox.com

(portal WAP z symulatorem)#####

www.yospace.com

(emulator SmartPhone),######

www.ezos.com

(przeglądarka do wszystkich platform)####