Ethernet i przeglądarka w TV

Toshiba wprowadza na rynek płasko-panelowe telewizory, które dzięki firmowemu oprogramowaniu i konektorowi Ethernet zamieniają się w przeglądarkę WWW.

Dysponując szerokopasmowym dostępem do Internetu, użytkownik będzie mógł pobrać specjalne oprogramowanie i zainstalować je w pamięci telewizora, a następnie uruchomić na przykład przeglądarkę WWW i zacząć buszować po Internecie.

Telewizory trafią do sklepów jeszcze w tym roku, ale pierwszą wersję firmowego oprogramowania będzie można pobierać dopiero w lutym 2004 roku. Pakiet zagnieździ w telewizorze przeglądarkę WWW, a Toshiba informuje, że w kolejnych wersjach oprogramowania pojawią się następne funkcje Internetowe.

Oprócz konektora Ethernet, w telewizorach będą instalowane następujące złącza: konektor D4 (cyfrowe wideo), cyfrowe wyjście audio, interfejs IEEE 1394 i gniazda na karty pamięci typu Smart Media, Secure Digital (SD), Multimedia Card (MMC) i Memory Stick.

W Japonii na wyposażeniu wielu elektronicznych urządzeń powszechnego użytku z najwyższej półki konsument znajdzie już konektor sieciowy. Konektory takie można było do tej pory spotkać często w cyfrowych magnetowidach, co pozwala na ich zdalne programowanie. Teraz konektory takie pojawią się też w telewizorach Toshiba.

Toshiba będzie oferować cztery modele telewizora: 42 cale (technologia Plasma Display Panel) oraz 37 cali, 32 cale i 26 cali (technologia LCD). Są to dość drogie urządzenia – na przykład telewizor 42 cale kosztuje 6465 USD, a telewizor 26 cali 3870. Telewizory będą sprzedawane tylko w Japonii.