Ethernet na 10 Gigabitach

Nowy, szybszy standard Ethernet, ma się przyczynić do uproszczenia infrastruktury sieci i spowodować obniżenie kosztów sieciowych inwestycji.

Organizacja IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) i wchodząca w jej skład grupa Gigabit Ethernet Task Force, mające określić specyfikację dla 10-gigabitowego Ethernetu, są już coraz bliższe zakończenia prac. Wiadomo, że nowa technologia zgodna będzie z istniejącą już specyfikacją IEEE 802.3, wykorzystywaną w poprzednich wersjach Ethernetu. Tak więc użytkownicy sieci nie będą musieli wymieniać wszystkich kart sieciowych czy przełączników, aby móc korzystać z nowej technologii. Mogą oni "wpiąć" do sieci urządzenia działające w nowym standardzie na najbardziej obciążonych odcinkach istniejącej infrastruktury sieciowej.

Nowa technologia ma umożliwiać przesyłanie danych z bardzo dużą prędkością, ale wciąż się opiera na podstawowych zasadach budowy sieci Ethernet, więc technicy nie będą się musieli uczyć skomplikowanych zasad architektury "sieci 10 Gb". W nowym standardzie do transmisji będą wykorzystywane zarówno sygnały elektryczne, jak i optyczne. Fizyczne ograniczenia związane z zasięgiem sieci to 300 metrów (do zastosowań LAN) i 80 kilometrów w sieciach rozległych WAN, MAN.


Zobacz również