Ethernet w wojsku i kosmosie

Wynalazcy Ethernetu (w tym Bob Metcalf) zapewne nigdy nie przypuszczali, w jak nietypowych miejscach ich technologia sieciowa znajdzie zastosowania. Okazuje się, że niektóre przełączniki ethernetowe są "powoływane" do wojska, a inne zostaną wystrzelone w przestrzeń okołoziemską.

O instalowaniu w czołgach Abrams gigabitowych przełączników produkowanych przez firmę GE Fanuc (kontrakt o wartości 645 tys. USD), poinformowała w połowie br. US Army. Te zarządzalne switche korzystające z protokołu IPv6, mają zapewnić w rdzeniu sieci transmisje z szybkością 44 Gb/s. Aby przyspieszyć sieciową komunikację na polu walki, producent dostarczy także moduł XMCXGO XMC z 10 Gb portem optycznym. Upgrade ethernetowy czołgów (od 1978 r. wyprodukowano 8,8 tys. Abramsów na potrzeby US Army), to część długoterminowego planu amerykańskiej armii udoskonalania cyfrowych elektronicznych systemów dowodzenia i kontroli w czołgach.

Ethernet wypłynie również na morza i oceany na okrętach US Navy, która podpisała z Boeingiem 5-letni kontrakt o wartości 42,9 mln USD na upgrade i obsługę sieci Gigabit Ethernet budowanych na niszczycielach rakietowych. System marynarki GEDMS (Gigabit Ethernet Data Multiplex System) zostanie zmodernizowany z obecnego światłowodowego rdzenia 100 Mb/s na redundantną sieć Ethernet typu mesh, dostarczającą okrętom rozszerzone funkcje mulimedialne. System GEDMS jest sercem i duszą niszczycieli rakiet sterowanych, zapewnia transfer danych między okrętami i dowództwem, a także wspiera nawigację, system bojowy i alarmowy oraz kontroli uszkodzeń odniesionych w czasie walki BDCS (Battle Damage Control System).

Ethernet w wojsku i kosmosie

IRIS - kosmiczny router

Odyseja ethernetowa nie kończy się na lądach i oceanach, lecz sięga gwiazd. W tym roku niemiecki dostawca Ethernetu TTTech podpisał z NASA umowę na dostawę i budowę niezawodnych sieci do obsługi aplikacji związanych z badaniami kosmicznymi. NASA i TTTech mają też wspólnie pracować nad przygotowaniem otwartych standardów dla sieci działających w warunkach przestrzeni kosmicznej.

Iście kosmiczny projekt podejmuje również czołowy producent sieciowy - Cisco. Pod koniec br. planuje umieszczenie routera IRIS (Internet Routers In Space) na geostacjonarnej orbicie wokółziemskiej. Zaprojektowano go na zamówienie Amerykańskiego Departamentu Obrony. IRIS znajdzie się na pokładzie satelity telekomunikacyjnego IS-14, którego w przestrzeń okołoziemską wystrzeli Intelsat. Router umożliwi transmitowanie pakietów IP do różnych miejsc na Ziemi, a satelita stanowi jeden z elementów wchodzących w skład szkieletu sieci internet. Kosmiczny routing pozwoli znacznie zmniejszyć opóźnienia występujące przez przesyłaniu pakietów za pośrednictwem satelitów. Router zapewniający przepustowość 100 Mb/s zbudowano przy użyciu specjalnych elementów, odpornych na wstrząsy, przeciążenia czy promieniowanie kosmiczne. Jego żywotność producent określa na 15 lat.

Czytaj także:

IRIS: routery w kosmosie