Etyka i moralność pilnie poszukiwane

Firmy z branży IT nadal poszukują specjalistów. Jednak okazuje się, że nieco zaskakiwać mogą cechy jakich pracodawcy wypatrują u swoich przyszłych pracowników.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez organizację Society for Information Management, specjaliści z branży IT ciągle nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Jednak SIM postanowił również sprawdzić jakich dokładnie cech poszukują u nich pracodawcy.

W badaniu wzięło udział 231 respondentów. Ankietowani stwierdzili, że chcieliby aby ich pracowników charakteryzowała etyka oraz moralność. Cechy te wyprzedziły zdolność komunikacji z innymi ludźmi oraz tzw. "inteligencję biznesową".

Zdaniem Jerry'ego Louftmana, profesora w Instytucie Technologii Stevensa, taki obraz sytuacji spowodowany jest faktem, iż media w ostatnim czasie coraz częściej donoszą o przestępstwach popełnianych przez pracowników różnych firm. Bardzo często związane jest to z wykradaniem poufnych danych czy kasowaniem ważnych informacji. Louftman przyznaje, że podobne przypadki mają miejsce również na wielu amerykańskich uczelniach.

Z kolei Paul Major, prezes Aspen Skiing, stwierdził że w ostatnim czasie zmuszony był do zwolnienia dwóch pracowników ze swojej 20-osobowej załogi.

"Dla mnie cechy te (etyka i moralność - przyp. red.) są przepustką do firmy. W ostatnim czasie musieliśmy rozstać się z dwoma pracownikami z naszej 20-osobowej załogi. Nie zaakceptowali oni bowiem wszystkich zasad jakimi kierujemy się w firmie. Zasad, które powinien respektować każdy pracownik."

Zobacz także:

Kryzys korzystnie wpływa na przyszłoroczne budżety IT