Eudora za reklamę

Jeżeli jesteś w stanie wytrzymać zmieniające się co pół minuty ogłoszenie na ekranie peceta, w nagrodę będziesz mógł używać pełnej wersji Eudory - popularnego, rozbudowanego klienta poczty e-mail firmy Qualcomm.


Jeżeli jesteś w stanie wytrzymać zmieniające się co pół minuty ogłoszenie na ekranie peceta, w nagrodę będziesz mógł używać pełnej wersji Eudory - popularnego, rozbudowanego klienta poczty e-mail firmy Qualcomm.

Eudora za reklamę

Główne okno Eudory 4.3 w lewym, dolnym rogu ma miejsce na bannery reklamowe.

Eudora występowała do tej pory w dwóch postaciach: okrojonej, bezpłatnej Light oraz pełnej Pro w cenie 50 dolarów. Teraz doszła jeszcze odmiana sponsorowana, dająca wszystkie funkcje Eudory Pro w zamian za oglądanie bannerów reklamowych w lewym, dolnym rogu okna programu.

Biorąc pod uwagę bogactwo funkcji i filtrów Eudory, tryb sponsorowany jest naprawdę świetnym interesem. Testowana przeze mnie beta 20 programu o numerze 4.3 co prawda zawierała jeszcze sporo błędów (głównie w prawidłowym wyświetlaniu bannerów), ale i tak pokazuje, że MS Outlook Express i Netscape Messenger mają teraz bardzo poważnego konkurenta.

Sortuj i rządź!

Eudora za reklamę

Supersortowanie według kilku kryteriów o ustalonej kolejności. Z polskim kodowaniem Eudora nie radzi sobie najlepiej.

Najważniejszą nową funkcją jest z pewnością supersortowanie. Otóż Eudora umożliwia teraz sortowanie wiadomości według kilku kryteriów i to w ustalonej przez użytkownika kolejności. Jeśli chcesz posegregować listy np. najpierw według ich ważności, następnie nadawcy, a na koniec daty, to trzymając klawisz [Ctrl] klikasz kolejno odpowiednie nagłówki kolumn. W nagłówkach program pokazuje wówczas strzałki kierunku sortowania wraz z numerem porządkowym kolejności.

Warto wspomnieć, że Eudora pozwala już stosować stałe sortowanie w obrębie danej skrzynki pocztowej. Podobnie jak w programie MS Outlook Express, kliknięcie nagłówka (np. daty) powoduje, że kolejne nowe wiadomości w następnych sesjach z programem będą układane według daty.

Kolejne kliknięcie nagłówka zmienia kierunek sortowania bądź zupełnie je wyłącza.

Druga z nowości przyda się subskrybentom pocztowych list dyskusyjnych. Eudora potrafi bowiem grupować wiadomości według tematu. Tak zgrupowane listy można następnie sortować według innych kryteriów, np. daty. Dzięki temu łatwiej czyta się pocztę, bo wiadomości zawsze ułożone są wątkami, a więc prawie tak, jak w czytnikach grup dyskusyjnych.

Ostatnim novum jest okno historii łączy, które przedstawia łącza do wyświetlonych dotychczas ogłoszeń oraz wszystkie adresy URL, jakie odwiedziłeś z Eudory po kliknięciu łącza wiadomości e-mail. W ten sposób można łatwo wrócić do strony WWW poleconej przez kolegę.

Stare, ale jare

Problemy z Polakami

Zacząć należy od tego, że Eudora 4.3 importuje już dane z Outlook Express 5. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu pojawia się kreator ustawienia konta pocztowego, którego jedną z opcji jest skorzystanie z gotowych parametrów ustalonych w konkurencyjnych klientach e-mail - Netscape Messengerze, Outlooku Expressie i Outlooku 98.

Oprócz samego ustawienia konta można importować również wiadomości i książkę adresową. Jednak podczas importu książki z Outlooka 5 niektóre wpisy miały dziwne ăkrzaczkiÓ w równie dziwnych miejscach, inne zaś mieszały się, tworząc absurdalne adresy. Nie wiem, czy to wina mechanizmu importującego, czy polskich liter.

Jeśli już mówimy o polskich literach, to w wiadomościach nie zawsze są one wyświetlane prawidłowo. Przede wszystkim należy w opcjach programu ustawić środkowoeuropejską czcionkę (CE) do wszystkich elementów okna programu. Ta sztuczka nie zmieni jednak poważnej wady Eudory: program często nie widzi kodowania środkowoeuropejskiego, więc tematy wiadomości zawierające polskie znaki będą pokazywane ze znacznikami MIME ISO 8859-2 zamiast liter. Outlook Express jest pod tym względem bardziej przyjazny.

Dla osób nie znających wcześniejszych wersji Eudory szokujące mogą się wydawać stare funkcje programu. Aplikacja PureVoice pozwala dodać do wiadomości informację głosową w postaci załącznika, więc zamiast pisać listy, możesz je wygłosić, a e-mail potraktować tylko jako nośnik głosu. Wbrew pozorom załącznik dźwiękowy o niezłej jakości ma nieduży rozmiar - jedna sekunda nagrania zajmuje średnio 1 KB. Pewien problem stanowi natomiast fakt, że do wysłuchania pliku dźwiękowego Eudory odbiorca musi użyć specjalnego, lecz bezpłatnego odtwarzacza.

Duże wrażenie robią słynne filtry wiadomości, pozwalające niemal całkowicie zautomatyzować proces segregowania i odpowiedzi na większość listów.

Program może nawet głosowo informować o nadejściu poczty, czytając nazwę nadawcy lub temat listu. W jednej regule daje się ustawić aż pięć akcji.

Jedną z moich ulubionych funkcji Eudory jest Redirect - przekierowanie wiadomości. Od przesłania dalej (Forward) różni się tym, że osoba, do której przekierujemy list, może odpowiedzieć bezpośrednio jego nadawcy. Przydaje się to szczególnie w firmach, gdy np. odpowiedzi na pytanie zawarte w wiadomości ma udzielić ktoś inny niż adresat.

Jedyną wadą Eudory, poza problemem z polskim kodowaniem, jest niewygodne ustawianie programu do pracy z kilkoma użytkownikami na jednym komputerze - robi się to przez modyfikację parametrów leżącego na pulpicie skrótu do Eudory.

Eudora 4.3 jest nieznacznie bogatsza w funkcje od wersji 4.2, lecz stanowi teraz nie lada atrakcję: po raz pierwszy można bowiem używać odpo- wiednika wersji Pro bez opłat. Zmieniająca się od czasu do czasu reklama to śmiesznie niska cena za tak rozbudowane narzędzie.