Euro łamie patenty?

Amerykańska firma Document Security Systems Inc. zajmująca się opracowywaniem metod zabezpieczania dokumentów postanowiła wytoczyć proces Europejskiemu Bankowi Centralnemu we Frankfurcie. Zdaniem przedstawicieli korporacji wszystkie znajdujące się obiegu banknoty Euro łamią należące do firmy patenty.

DSSI twierdzi, że w banknotach Euro bez wiedzy firmy zastosowano technologię obłożoną europejskim patentem numer 455750B1. Został on przyznany wynalazcy, Ralphowi Wickerowi, już w 1999 roku - DSSI kupiła prawa do niego w 2004 roku. Opracowana przez Wickera metoda miała chronić papierowe dokumenty przed fałszowaniem przez skanowanie i wydruk.

Jak mówi Patrick White, prezes firmy, Euro nie jest jedyną walutą bezprawnie korzystającą z należących do DSSI technik zabezpieczeń - podobna sytuacja ma ponoć miejsce w przypadku innych banknotów i czeków podróżnych. Kompania ma jednak zamiar tępić takie zachowania.

Waluta Euro wykorzystywana jest w dwunastu krajach należących do Unii Europejskiej. Wprowadzono ją do obiegu 1 stycznia 2002 roku.


Zobacz również