Euroland się kurczy

Jak podał Eurostat, europejskie biuro statystyczne, strefa euro znalazła się w recesji, pierwszy raz w swojej 9-letniej historii.

Produkt krajowy brutto 15 krajów Eurolandu spadł w II kw. br. i w III kw. br. o 0,2%. Najgorsze wyniki odnotowała największa unijna gospodarka, czyli Niemcy oraz Włochy - spadek PKB o 0,5%. W Hiszpanii gospodarka skurczyła się o 0,2%, w Holandii wzrost był zerowy, a we Francji PKB wzrósł o 0,1%.

W III kw. br. spadł także o 0,2% średni PKB wszystkich 27 krajów unijnych, na razie jednak nie można mówić o recesji, ponieważ w II kw. br. PKB miał wzrost zerowy.

Eurostat nie podał jeszcze szczegółowych danych dotyczących wzrostu gospodarczego dla Polski, natomiast nasz region ma relatywnie dobre wyniki - w Czechach w ostatnim kwartale PKB wzrósł o 1%, na Słowacji o 1,5% (kwartał do kwartału). W tym samym czasie w Wielkiej Brytanii gospodarka skurczyła o 0,5%.

Komisja Europejska prognozuje, że w przyszłym roku gospodarka UE wzrośnie o 0,2%, a w strefie euro o 0,1%.

Inflacja w strefie euro w październiku br. wyniosła w ujęciu rocznym 3,2% wobec 3,6% we wrześniu. Inflacja bazowa wyniosła, podobnie jak we wrześniu, 1,9%.


Zobacz również