Europa a papierosy

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach Eurobarometru, liczba nałogowych palaczy w Unii Europejskiej zmniejsza się. W 2002 roku paliła regularnie jedna trzecia Europejczyków (z dawnej Piętnastki unijnych krajów), a w ubiegłym roku 27%.

W Polsce regularnie pali regularnie lub okazjonalnie aż 78% mieszkańców. "Liderem" palenia w Unii Europejskiej są jednak Węgry - do sięgania po papierosa przyznaje się tam aż 92% ankietowanych. Najmniej palaczy jest na Malcie, choć i tu papierosy nie są obce aż 76% obywateli.

Odsetek osób, które twierdzą, że nigdy nie paliły wzrósł w UE średnio z 42% w 2002 roku do 47% od 2005 roku. Kobiety palą rzadziej - 57% nigdy, w porównaniu z 35% mężczyzn. Coraz większej liczbie Europejczyków udaje się pokonać nałóg - odsetek wzrósł do 22% z 19% 4 lata temu.

Kobiety palą mniej niż mężczyźni - średnio ok. 13 papierosów dziennie, podczas gdy panowie 16. Osoby po 40. roku życia palą więcej niż ludzie młodsi.

75% ankietowanych zdaje sobie sprawę, że dym papierosowy szkodzi także osobom niepalącym. Rośnie odsetek zwolenników zakazu palenia w miejscach publicznych. 56% Europejczyków (53% Polaków) uważa, że palenie powinno być zakazane w restauracjach i barach, a 63% w miejscach publicznych, takich jak lotniska, dworce, metro.