Europa chce DSL

Za sprawą technologii DSL, szerokopasmowy dostęp do Internetu staje się coraz bardziej popularny także na rynku europejskim.

Duży popyt na "szybki Internet" sprawia, iż technologia DSL zyskuje coraz większą popularność wśród europejskich konsumentów. W 1999 r. obroty tego sektora rynku w Europie Zachodniej wynosiły niecałe 26 mln USD. W roku bieżącym sprzedaż linii DSL wzrośnie o ok. 350%, a według analiz IDC, w 3 lata później rynek ten osiągnie obroty w wysokości 1,7 mld USD. Podczas przygotowywania analizy brano pod uwagę sprzedaż urządzeń dla użytkowników końcowych (modemy DSL, routery), a także sprzęt dla dostawców usług (multiplexery i inne urządzenia dostępowe).

"W ciągu najbliższych czterech lat zaobserwujemy bardzo znaczący wzrost w sprzedaży rozwiązań DSL na rynku europejskim - wielu dostawców Internetu już instaluje urządzenia dostępowe tego standardu. Spodziewamy się praktycznie natychmiastowego wzrostu popytu na tę technologię zarówno wśród firm, jak i użytkowników indywidualnych, jak tylko usługi te staną się powszechne wśród operatorów telekomunikacyjnych i dostawców internetowych" - powiedział Richard Mol, odpowiedzialny za analizy europejskiego rynku telekomunikacyjnego w IDC.