Europa: co trzeci internauta wybrał Firefoksa

Blisko 29% europejskich internautów korzysta już z przeglądarki internetowej Mozilla Firefox - wynika z danych przedstawionych przez francuską firmę analityczną XiTi. Polska znalazła się w grupie trzech krajów, w których, wedle XiTi, popularność open-source'owego programu jest największa - zdaniem Francuzów, z Firefoksa korzysta u nas ok. 45% internautów (warto jednak zaznaczyć, że te dane nie pokrywają się z statystykami polskiego serwisu Ranking.pl).

Oprócz nas, do największych zwolenników Firefoksa zaliczają się, wedle danych XiTi, Finlandia i Słowenia - popularność open-source'owej przeglądarki waha się w tym krajach między 43 a 46%. Najmniejszą popularność program cieszy się w Wielkiej Brytanii (ok. 19%), na Ukrainie (ok. 15%) oraz w Holandii (ok. 16%).

Co ważne, w większości analizowanych europejskich krajów od lutego do marca (z tego miesiąca pochodzą cytowane powyżej wyniki) odnotowano wyraźne zwiększenie popularności Firefoksa - głównie kosztem Internet Explorera. Ten wzrost największy był w Andorze - z 22,7 do 24,8%.

Europejska średnia wynosiła w marcu 28,8% - choć ze statystyk wynika też, że w weekendy wartość ta zwykle wzrasta znacznie powyżej 30%. Zdaniem przedstawicieli XiTi, jest to dowód na to, że wielu użytkowników w pracy korzysta z Internet Explorera, zaś w domu - z Firefoksa.

Warto też odnotować, że na świecie największą popularnością Firefox cieszy się w Australii i Oceanii - z open-source'owej przeglądarki korzysta tam ponad 31% internautów (dane za marzec 2008). Na drugim miejscu listy jest Europa (28,8%), zaś na kolejnych: Ameryka Północna (21,7%), Ameryka Południowa (21,3%), Afryka (17,9%) oraz Azja (17,2%).

Na koniec zaznaczmy, że dane XiTi dotyczące popularności Firefoksa w Polsce są rozbieżne ze statystykami przedstawianymi przez serwishttp://Ranking.pl . XiTi oszacowała popularność programu wśród polskich internautów w marcu na 44% - wedle danych Ranking.pl, wartość ta wynosiła wtedy ok. 35%.