Europa dogania Amerykę

Według najnowszego raportu Eurobarometer liczba internautów na Starym Kontynencie wzrosła o ponad 50%.

Najnowszy raport Eurobarometer, instytucji zajmującej się analizami rynku europejskiego, pokazuje, że liczba podłączonych do Internetu gospodarstw domowych w Unii Europejskiej wzrosła od marca do października 2000 r. aż o 55%. Obecnie już 40% Europejczyków korzysta z sieci.

Wyniki te wskazują, że gwałtownie zmniejsza się dystans między Starym Kontynentem (a przynajmniej jego zachodnią częścią) a Stanami Zjednoczonymi. Pod względem procentowym społeczeństwo amerykańskie nadal częściej korzysta z sieci, jednak w liczbach bezwzględnych lepszy wskaźnik ma Europa. Unię Europejską zamieszkuje bowiem 375 mln ludzi, USA - 270 mln.

Per Haugaard, rzecznik Komisji Europejskiej, powiedział, że tak dobra sytuacja jest spowodowana konsekwentną realizacją planu "eEurope". Jego celem było uczynienie społeczeństwa Unii jak najbardziej zinternetyzowanym. Przyczyniła się do tego liberalizacja rynków telekomunikacyjnych, w wyniku czego w ciągu ostatniego roku ceny dostępu do Internetu spadły średnio o 23%. "To pokazuje, że kluczowym zagadnieniem jest obniżka cen" - podsumował P. Haugaard.

Komisja Europejska nie zamierza jednak spocząć na laurach. Według urzędników teraz przyszedł czas na uczenie ludzi, do czego jeszcze mogą wykorzystać Internet. Obecnie głównym zajęciem Europejczyków jest pobieranie plików, rzadziej poszukiwanie informacji. "Potencjał Internetu nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Jednak możemy już teraz śmiało powiedzieć, że rok 2000 był przełomowy dla Internetu w Europie" - powiedział Komisarz Unii ds. społeczeństwa informacyjnego Erkki Liikanen.

Więcej informacji:

europa.eu.int