Europa: drukarek więcej o 16,2 proc.

Europejski rynek drukarek, kopiarek i urządzeń wielofunkcyjnych wzrósł w ubiegłym roku o 16,2 proc. Łącznie sprzedano 34,5 mln szt urządzeń - wynika z najnowszego raportu Gartnera. W IV kw. sprzedano 11,8 mln jednostek - o 16,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Zdaniem Gartnera, europejski rynek zanotował solidny wzrost, dzięki wzmożonemu popytowi na urządzenia kolorowe oraz kombajny wielofunkcyjne. W Europie Wschodniej wzrost osiągnął 24 proc. Po dwuletnim zastoju, przedsiębiorstwa rozpoczęły wymianę starego sprzętu. Sprzedaż drukarek laserowych rosła umiarkowanie, podczas gdy osłabł popyt na kopiarki wolnostojące na rzecz urządzeń multifunction. Jak podaje Gartner, przedsiębiorstwa przyspieszyły migrację z monochromatycznych na kolorowe drukarki laserowe. Z kolei konsumenci częściej wybierali atramentowe kombajny, zamiast zwykłych atramentówek, ze względu na ich spadające ceny i możliwość druku zdjęć z aparatów cyfrowych.

Europejski rynek drukarek, kopiarek i urządzeń wielofunkcyjnych

Europejski rynek drukarek, kopiarek i urządzeń wielofunkcyjnych

W IV kw. liderem europejskiego rynku był Hewlett-Packard, który sprzedał ponad 4,9 mln urządzeń - wzrost o 12,8 proc. wobec analogicznego okresu w 2002 r. Udział rynkowy HP wyniósł 41,5 proc. (42,9 proc. rok wcześniej). Drugie miejsce zajął Epson z wynikiem 2,13 mln szt., kontrolując 18 proc. rynku. Na trzeciej pozycji uplasował się Lexmark, który wprowadził na rynek 1,86 mln szt. sprzętu, notując 32,4-proc. wzrost. Canon sprzedał w IV kw. o jedną piątą więcej urządzeń niż rok wcześniej - 1,56 mln szt. dało producentowi czwarte miejsce i 13,2- proc. udział w rynku. Pierwszą piątkę zamyka Samsung Electronics, który odnotował największy, niemal 65-proc. wzrost sprzedaży. W okresie październik-grudzień 2003 koreański producent sprzedał 281 tys. urządzeń, wobec 171 tys. rok wcześniej. W całym roku 2003 r. SE zanotował wzrost o ponad 150 proc. Roczne podsumowanie europejskiego rynku ilustruje tabela.


Zobacz również