Europa legalizuje UWB

Komitet Spektrum Radiowego Komisji Europejskiej zaaprobował bezprzewodowy standard UWB. Dotychczas korzystanie z niego było legalne jedynie w Stanach Zjednoczonych. Technologia UWB pozwala na przesłanie na krótkich dystansach do 480 megabitów danych na sekundę - może zostać wykorzystana np. do przesłania filmu z komputera do telewizora czy zdjęć z aparatu na komputer.

Europejscy urzędnicy nie ujawnili szczegółów technicznych ani warunków, na jakich dopuszczono użycie UWB (trzeba przecież zadbać o to, by urządzenia UWB nie zakłócały innych urządzeń bezprzewodowych). Przedstawiciele Komitetu obiecali, że w ciągu kilku najbliższych dni udostępnią wszystkie szczegóły dotyczące podjętej decyzji.

Teraz decyzję Komitetu rozpatrzy Komisja Europejska, do której należy ostateczna decyzja. Wiadomo jednak, że Komisja przychyli się do zaleceń Komitetu.

Specjaliści spodziewają się, że ostateczna decyzja zapadnie w lutym 2007 roku, tak więc za trzy miesiące w Europie legalnie będzie można używać urządzeń UWB.