Europa oczami Francuzów

Dwie trzecie Francuzów nie jest zainteresowanych wyborami do parlamentu europejskiego, 31% jest przeciwna integracji europejskiej. Dla 80% - najważniejszym czynnikiem dającym poczucie europejskiego kulturowego pokrewieństwa jest... Internet.

W styczniowym badaniu, przeprowadzonym przez instytut Louis Harris, 34% Francuzów stwierdziło, że "nie jest bardzo" a 31% - że "nie jest wcale" zainteresowanych wyborami do parlamentu europejskiego, które mają się odbyć w lipcu br. Co ważniejsze z naszego punktu widzenia, 31% ankietowanych wypowiada się za zastopowaniem procesu integracji europejskiej. 48% ankietowanych zgadza się na obecne powiększenie Unii, 47% - jest przeciw. Dla 79% ankietowanych Francuzów priorytetem w obecnej polityce europejskiej jest polityka obronna, dla 67% - wspólna polityka gospodarcza, a dla 64% - przyjęcie konstytucji europejskiej.

Francuzi raczej nie opierają wyobrażeń o innych nacjach na bezpośrednich, osobistych doświadczeniach. Np. 54% nigdy nie odwiedziło Wysp Brytyjskich, a 48% - Niemiec. Teraz pora na coś zaskakującego. Zdaniem większości ankietowanych Francuzów (znających się na rzeczy Francuzów, kojarzonych przecież z szacunkiem i urzędowo wspieraną pielęgnacją każdego niemal przejawu bogatej tradycji kulturowej), najważniejszym czynnikiem dającym poczucie europejskiego kulturowego pokrewieństwa jest... Internet. Według 54% ankietowanych, Internet przyczynia się do rozwoju poczucia europejskości, według 80% - jednoczy Europejczyków kulturowo, a według 62% - daje także lepszą znajomość języków europejskich.


Zobacz również