Europa pełna debiutantów

IV kwartał 2006 roku był najlepszym od 2001 roku okresem pod względem liczby debiutów na europejskich giełdach - wynika z danych IPO Watch Europe, kwartalnej ankiety opracowywanej przez PricewaterhouseCoopers.

W IV kwartale ub. roku na najważniejszych giełdach Europy miało miejsce 212 debiutów o łącznej wartości 25,7 miliardów euro. To więcej niż w III kwartale 2006 (126 IPO o wartości 11,8 miliarda euro) i przed rokiem, w IV kwartale 2005 roku (196 IPO o wartości 25,5 miliardów euro). To zarazem najwyższy kwartalny wynik od początku istnienia ankiety IPO Watch Europe w 2001 roku.

Giełda londyńska przewodzi pod względem liczby i wartości debiutów (10,3 miliarda euro). Udział rynku londyńskiego w łącznej liczbie europejskich IPO spadł nieznacznie do 42% w porównaniu z 44% w III kwartale 2006 r. i 54% w IV kwartale 2005 r. W Londynie miało miejsce trzecie największe IPO w IV kwartale - oferta agencji ratingowej Experian (1,2 miliarda euro). Drugie miejsce zajął Euronext z 40 IPO o łącznej wartości 7,8 miliarda euro. Na Euronext miały miejsce trzy spośród pięciu największych IPO w IV kwartale ub. roku, z których największą wartość osiągnęła oferta francuskiego banku Natixis (4,2 miliarda euro) na rynku Eurolist.

"Czwarty kwartał był bardzo udany i odnotowano w nim większą aktywność na rynku IPO niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ogółem w Europie odnotowano rekordowy rok, za sprawą 651 IPO o łącznej wartości 66 miliardów euro. Oznacza to znacznie większą aktywność niż na giełdach amerykańskich (224 IPO o łącznej wartości 36,7 miliarda euro) oraz na giełdach chińskich (137 IPO o łącznej wartości 47,4 miliarda euro). Do tak dobrego wyniku w Europie przyczyniły się także debiuty międzynarodowe - po raz kolejny spółki zagraniczne częściej wybierały jako miejsce debiutu Londyn niż Nowy Jork. Ogółem w Londynie miało miejsce aż 91 IPO spółek zagranicznych o łącznej wartości 15,2 miliarda euro, a w Nowym Jorku tylko 22 debiuty o łącznej wartości 4,8 miliarda euro" - skomentował Tom Troubridge, szef grupy ds. rynków kapitałowych w PricewaterhouseCoopers w Londynie. W 2007 roku także spodziewana jest duża liczba debiutów giełdowych.

Na GPW w Warszawie odbyło się w IV kwartale 14 debiutów: dziewięciu spółek polskich (Unima 2000, One-2-One, Dom Development, Netmedia, Multimedia Polska, HTL-Strefa, Bakalland, EFH Żurawie Wieżowe oraz Fota) i pięciu zagranicznych (Asseco Slovakia, CEZ, Cinema City International, CEDC oraz Pegas Nonwovens). Łączna wartość IPO wyniosła 673 mln euro.

Największym IPO odnotowanym w IV kwartale 2006 r. była oferta operatora telewizji kablowej Multimedia Polska, która osiągnęła wartość 210 mln euro. Było to największe IPO w całym 2006 r. Oprócz tego jeszcze dwie oferty w tym kwartale przekroczyły wartość 100 mln euro - Pegas Nonwovens (118 mln euro łącznie na rynkach w Pradze i Warszawie) i Dom Development (109 mln euro). Debiutując na GPW czeski koncern energetyczny CEZ stał się największą spółką notowaną na warszawskiej giełdzie.

Jacek Socha, partner i wiceprezes PricewaterhouseCoopers w Polsce odnosząc się do zagranicznych debiutów na giełdzie warszawskiej w IV kwartale i w całym roku 2006 stwierdził, że GPW staje się centrum regionalnym dla rynku kapitałowego w naszej części Europy. Według PricewaterhouseCoopers wynika, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy 89 spółek ogłosiło lub podtrzymało chęć zadebiutowania na GPW do końca 2007 r. Nawet jeśli swoje plany giełdowe zrealizuje tylko część z nich, może to zapewnić GPW w Warszawie jedno z czołowych miejsc w Europie pod względem liczby IPO.