Europa wydajniejsza

Rośnie uzależnienie krajów Unii Europejskiej od dostaw energii, choć jednocześnie spada tempo wzrostu jej wykorzystania.

Według ostatnich danych biura Eurostat, Unia Europejska w ostatnim dziesięcioleciu coraz bardziej poprawia swoją wydajność energetyczną. Koncentracja energii, która określa ile energii wykorzystywane jest do produkcji statystycznej jednostki produkcji gospodarczej spadła o 12% od 1993 roku. Rozłączenie aktywności ekonomicznej i konsumpcji energii od dawna było celem polityki zrównoważonego rozwoju.

Całkowita konsumpcja energii w Europie wzrosła w ciągu dekady o 9,4%. Jednak wzrost konsumpcji wydaje się spowalniać, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat, np. pomiędzy 2001 a 2002 spadło o 1,4%. W wielkich państwach europejskich spadek najsilniejszy był w Wielkiej Brytanii (-3,6%), we Włoszech (-2,1%) i Niemczech (-1,7%). W tym samym czasie w Hiszpanii popyt na energię wzrósł o 4,6%. Ropa nadal pozostaje na czele listy najbardziej potrzebnych surowców (41,5%), ale jej zużycie spada, m.in. na rzecz gazu naturalnego i energii nuklearnej.

Zobacz również:

  • 5 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej
  • Szczepionka na COVID-19 – Johnson&Johnson. Działanie i skuteczność [23.12.2021]

Jednocześnie jednak tylko Dania i Wielka Brytania są w Europie eksporterami netto energii, podczas gdy większość krajów zwiększa swoją zależność od importu energii. Współczynnik zależności dla całej Unii Europejskiej wzrósł z 52,3% do 52,9% pomiędzy 2001 a 2002 rokiem. Zaniepokojona Komisja zamierza przedstawić w połowie grudnia br. propozycje prawne mające poprawić bezpieczeństwo UE w zakresie dostaw energii.