Europa z końcówką ".eu"

Rada Europy rozważa wprowadzenie nowego internetowego sufiksu - .eu. Jednak jego udostępnienie może ulec opóźnieniu.

Władze Unii Europejskiej rozważają możliwość wprowadzenia nowego internetowego sufiksu - .eu. Inicjatywa taka przedstawiona została na forum Komisji Europejskiej - teraz na ten temat musi wypowiedzieć się Parlament Europejski. Jeżeli parlamentarzyści zaakceptują propozycję, prawdopodobnie już w przyszłym roku w sieci pojawią się adresy zakończone sufiksem .eu.

"Jest kilka problemów, które sprawiają, że praca nad tym projektem trwa tak długo. Przede wszystkim chcemy uniknąć rejestrowania przypadkowych domen z "europejskim" zakończeniem. Ten sufiks ma być zarezerwowany dla poważnych przedsięwzięć" - mówi Christopher Wilkinson, odpowiedzialny w Komisji Europejskiej za kwestie związane z telekomunikacją.

Propozycję przedstawicieli Unii Europejskiej musi zaakceptować również ICANN

(Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), organizacja zajmująca się kontrolą oraz zarządzaniem domenami i adresami internetowymi. I tutaj pojawia się problem - w ubiegłym tygodniu dwóch amerykańskich kongresmanów zaproponowało zarejestrowanie domeny .kids (tym sufiksem miałyby kończyć się strony przeznaczone dla dzieci). Biorąc pod uwagę to, jak długo trwały prace nad przyjęciem zaakceptowanych niedawno siedmiu nowych sufiksów (.biz, .info, .name, .pro, .museum, .coop oraz .aero) prawdopodobne jest, że może to znacznie opóźnić wprowadzenie domeny .eu.

Gdyby się okazało, że ICANN zajmie się w pierwszej kolejności propozycją amerykańskich kongresmanów, to wprowadzenie "europejskiej" domeny może się przesunąć nawet o rok.


Zobacz również