Europejczycy za rozszerzeniem Unii

Europejczycy popierają powiększenie Unii Europejskiej o kolejne kraje, najsilniej obywatele 10 nowych krajów członkowskich.

Według najnowszego badania Eurobarometer, 45% Europejczyków popiera dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej. 42% ankietowanych jest temu przeciwna. Największe poparcie jest wśród mieszkańców 10 krajów, które przyłączyły się do Unii w 2004 roku. Solidarność z krajami "z poczekalni" największa jest w Polsce i Słowenii (odpowiednio 73% i 72% poparcia dla rozszerzenia). Poparcie dlarozszerzenia nie przyjmuje za to aż takich rozmiarów np. w oczekującej na akcesję Turcji - odsetek popierających sięga 45% przy 29% przeciwników rozszerzenia UE. Całkiem odmienne zdanie w kwestii rozszerzenia mają natomiast Niemcy, mieszkańcy Luksemburga i Francuzi (odpowiednio 66%, 65% i 62% głosów przeciw).

Z badania wynika, że Europejczycy dostrzegają w rozszerzeniu przede wszystkim korzyści polityczne. Przeważa także opinia, że rozszerzenie przyczynia się do dobrobytu całej Unii pod względem gospodarczym i społecznym.

Zobacz również:

  • Skutki uboczne szczepionki na COVID-19 [Aktualizacja 26.07.2021r.]

Największy niepokój w kontekście rozszerzenia budzi kwestia miejsc pracy i ewentualnego ich przenoszenia do krajów z tańszym kosztem pracy.

Większość Europejczyków popiera rozszerzenie Unii o kraje bałkańskie (od 47% do 56% poparcia, zależnie od kraju). Najwięcej oporu budzi przyłączenie Albanii (44% ankietowanych jest przeciwnych) i Turcji (sprzeciw 48% ankietowanych). Sondaż pokazał także, iż obywatele Unii zdecydowanie za mało wiedzą o rozszerzeniu. 68% ankietowanych twierdzi, że nie dociera do nich na ten temat dostateczna liczba informacji.