Europejczyk w wielkim mieście

Ludzie lubią mieszkać w miastach i oczekują, że będą to coraz lepsze miejsca do życia i pracy - to najważniejsze spostrzeżenia wynikające z raportu Eurobarometru "Jakość życia w europejskich miastach".

Badanie pokazuje, że Europejczycy są zwolennikami miejskiego życia. Ponad trzy czwarte ankietowanych wyraziło zadowolenie z jakości życia w swoich miastach, a większość pozytywnie postrzegała przyszłość swoich miast. Respondenci na ogół chwalili sobie jakość usług takich jak edukacja, ochrona zdrowia, kultura, ale martwili się dostępnością miejsc pracy, kosztami mieszkań i zanieczyszczeniem środowiska.

Najbardziej optymistycznie do przyszłości swoich miast nastawieni są mieszkańcy Tallina, Wilna i Burgas, Piatra Neamt, Cluj-Napoca - aż 80% respondentów uważa, że w ciągu 5 lat życie tam stanie się przyjemniejsze.

W kategorii transportu miejskiego przyjaznego mieszkańcom zwyciężyły Helsinki, Wiedeń, Rennes, Hamburg i Monachium. Pracę najłatwiej jest znaleźć w Pradze, Dublinie i Kopenhadze, najtrudniej zaś w Palermo, Neapolu i Frankfurcie nad Odrą.

Badanie przeprowadzono telefonicznie w 75 europejskich miastach.