Europejscy CIO o roku 2003

Merill Lynch przeprowadził kwartalną ankietę wśród dyrektorów działów informatycznych europejskich spółek. Spora część CIO spodziewa się nadal uzyskiwać w roku bieżącym redukcje cen w kontraktach podpisywanych z dostawcami IT; do firm zewnętrznych przekazywane będą mniej istotne operacje - to niektóre z ustaleń raportu przedstawionego przez bank inwestycyjny.

Jak wynika z uzyskanych opinii, budżety IT w przedsiębiorstwach wzrosną średnio o 0,8% w porównaniu z poziomem z roku ubiegłego. 43% ankietowanych przewidywała, że w 2003 roku wydatki na oprogramowanie w porównaniu z rokiem ub. nie ulegną zmianie. 36% respondentów stwierdziło, że w przyszłym roku mogą zwiększyć za to wydatki na sprzęt.

Presja cenowa wydaje się w opinii analityków banku zmniejszać w przypadku usług IT, jako że tylko 41% ankietowanych uzyskało obniżenie ceny od swoich dostawców usług IT na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy. W badaniu sprzed trzech miesięcy podobnym osiągnięciem mogło pochwalić się 58% ankietowanych. Nadal natomiast 46% ankietowanych wierzy, że w 2003 roku uzyska obniżenie ceny w ramach podpisywanych kontraktów na oprogramowanie. Według raportu najlepsze ceny uzyskiwano na rynku brytyjskim i w przypadku cen usług IT: 59% respondentów działających w firmach brytyjskich mogło pochwalić się uzyskaniem redukcji ceny zamawianej usługi na przestrzeni minionego półrocza. W 41% przypadków były to znaczące redukcje ceny, sięgające powyżej 10% ceny wyjściowej.

Zobacz również:

  • Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2022 [RANKING]

Według opinii CIO, 41% projektów wykonywanych przez firmy zewnętrzne, w modelu outsourcingu, były to działania krótkoterminowe, które w szybkim czasie - w razie potrzeby - firma może zakończyć. Około 42% ankietowanych CIO nie planuje powierzać firmom outsourcingowym głównych operacji IT w firmie. Świadczy to zdaniem analityków banku o pojawieniu się trendu do pozostawiania większości operacji IT w firmie.

Europejskie badanie Merill Lynch objęło szefów działów IT w 100 firmach i zostalo przeprowadzone w grudniu i listopadzie 2002 r.