Europejska premiera Blu-ray opóźniona?

Firma Pioneer poinformowała o zmianie terminu wprowadzenia na europejski rynek odtwarzacza płyt DVD. Urządzenie miało oficjalnie zadebiutować na początku września - teraz okazało się, że na jego premierę najprawdopodobniej przyjdzie nam poczekać do 2007 r.

Z wcześniejszych zapowiedzi Pioneera wynikało, że odtwarzacz zaprezentowany zostanie na targach IFA w Berlinie (zaplanowanych na początek września), zaś krótko później trafi do europejskich sklepów. Niestety, wygląda na to, że to już nieaktualne informacje - teraz koncern zapowiedział, że podczas targów poda oficjalną datę premiery, jednak będzie to najprawdopodobniej początek przyszłego roku.

Warto przypomnieć, że wczoraj informowaliśmy o problemach z dostawami jednego z komponentów niezbędnych do produkcji odtwarzaczy Blu-ray - diod, generujących światło lasera. Okazało się, że firmy, które promują format Blu-ray, zbyt optymistycznie oszacowały możliwości fabryk wytwarzających owe diody. Problemem jest także fakt, że lwią część produkcji diod zamierza wykorzystywać koncern Sony (który potrzebuje ich do wyposażonej w czytnik Blu-ray konsoli PS3). Szerzej na ten temat pisaliśmy w tekście "Blu-ray - zabraknie diod?". Być może więc to właśnie problemy z produkcją są przyczyną opóźnienia Pioneera.

Kłopoty promotorów Blu-ray to dobra wiadomość dla firm wspierających konkurencyjny format - HD DVD. Jego współtwórca - koncern Toshiba - już zapowiedział, że będzie w stanie we wrześniu wprowadzić do europejskich sklepów odtwarzacze i nagrywarki HD DVD.