Europejski Windows XP Media Center

Microsoft zapowiedział wprowadzenie na europejskie rynki (a także do Chin i Japonii) multimedialnej edycji systemu Windows XP - Media Center Edition. Do tej pory ta wersja systemu, umożliwiającego przekształcenie komputera PC w rozbudowane centrum multimedialne, dostępna była jedynie dla klientów w USA.

Europejski Windows XP Media Center

W Europie system dostępny będzie na początku jedynie w angielskiej, francuskiej i niemieckiej wersji językowej - nie wiadomo na razie, czy planowane są dalsze lokalizacje. Koncern przygotował już także lokalne wersje przewodnika po programie TV, który jest jednym z elementów systemu. Producenci komputerów PC w wybranych krajach otrzymali już kopie systemu i przygotowują się do wprowadzenia na rynek odpowiednich "pecetów". Mają one trafić na rynek pod koniec roku.

Komputery takie, określane w USA jako "Media Center PC" zwykle wyposażone są w tuner TV, dysk twardy o dużej pojemności, napęd DVD (lub DVD-RW) oraz pilota, umożliwiającego uruchamianie większości multimedialnych funkcji systemu. W USA urządzenia takie produkowały m.in. firmy HP oraz Fujitsu.

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli polskiego oddziału Microsoftu, przygotowanie polskiej wersji Windows XP Media Center na razie nie jest planowane. Niewykluczone jednak, że w późniejszym terminie zlokalizowana wersja multimedialnego systemu trafi również do polskich sklepów.