Europejski typ

Typowy Europejczyk szanuje pracę, jest zwolennikiem konkurencji i gospodarki rynkowej, przeciwnikiem kary śmierci, chce bezpłatnej służby zdrowia - to podstawowe informacje z badania przeprowadzonego na zlecenie Euro RSCG.

Sondaż został przeprowadzony przez firmę badawczą TNS (w Polsce TNS OBOP) w 10 krajach należących do Unii Europejskiej - Czechach, Finlandii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

W ankiecie znalazły się pytania o to, czy w ogóle istnieje ktoś taki jak typowy Europejczyk i jakie wartości wyznaje przeciętny mieszkaniec naszego kontynentu.

Aż 59% Europejczyków wysoko ceni sobie pracę. Według 73% na wzrost gospodarczy i wzrost zatrudnienia pozytywny wpływ ma walka konkurencyjna, a 66% twierdzi, że chęć zysku stymuluje całe społeczeństwo.

85% ankietowanych to zwolennicy bezpłatnej służby zdrowia, a 63% utrzymania minimalnego poziomu wynagrodzenia dla najbiedniejszych przedstawicieli społeczeństwa.

Dwie trzecie badanych akceptuje homoseksualizm jako zjawisko społeczne. 62% popiera aborcję (34% jest przeciw). Aż 60% opowiada się przeciwko karze śmierci. Według 58% kobieta, która wychowuje dzieci nie powinna pracować.


Zobacz również