Europejskie IT musi być bardziej konkurencyjne

Dyrektorzy informatyczni z 20 krajów na świecie uważają, że europejskie firmy IT są mniej elastyczne i droższe niż ich amerykańska czy azjatycka konkurencja - pokazuje sondaż przeprowadzony na zlecenie KPMG oraz Economist Intelligence Unit.

W badaniu udział wzięło 126 CIO z 20 krajów. Pytania dotyczyły współpracy z firmami europejskimi w zakresie zakupu sprzętu i usług IT. Europejskie firmy zyskiwały lepsze oceny od CIO z Europy, na przykład za przywiązywanie wagi do jakości obsługi w sieciach detalicznych czy tempo modyfikacji produktów. Wyraźnie jednak widać, że duże postępy w tej dziedzinie poczynili też dostawcy z Azji, których zaletą jest również większa elastyczność oraz skłonność do negocjacji cen.

Według badanych, w najbliższych dwóch latach najsilniejszą pozycję wśród dostawców sprzętu IT będą utrzymywać firmy amerykańskie (84% wskazań, możliwość wielokrotnego wyboru), wyprzedzając Indie (72%),Chiny (64%) oraz Niemcy (40%). Europa ogółem natomiast postrzegana jest nadal jako silny gracz na rynku urządzeń przenośnych oraz oprogramowania dla przedsiębiorstw.

Według autorów raportu, aby lepiej konkurować w Azji, europejskie firmy IT powinny szukać sobie partnerów na miejscu. Ponadto powinny ostrożniej podchodzić do pomysłów na przenoszenie fabryk do takich miejsc jak Chiny, ze względu na dramatyczne wydłużenie łańcuchów dostaw.


Zobacz również