Europejskie MP3

Cztery niezależne serwisy MP3 ogłaszają utworzenie paneuropejskiego serwisu muzycznego.

Właściciele czterech serwisów MP3 z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii zamierzają stworzyć europejski "megaportal" muzyczny. Wspólnie zarejestrowali oni witrynę mp3eu.com, planując utworzenie paneuropejskiego katalogu muzycznego i wyszukiwarki. Uczestnicy przedsięwzięcia podkreślają, iż nie ma ono nic wspólnego ze znanym amerykańskim serwisem MP3.com.

"Europejskie serwisy mają dużą przewagę nad MP3.com, gdyż nie są uwikłane w procesy z dużymi koncernami muzycznymi. Mamy szansę stworzyć największą na świecie społeczność MP3 z ponad 400 mln użytkowników" - powiedział Knut Langen, dyrektor MP3.de.

Według analiz Searchterms.com, "MP3" jest drugim pod względem popularności terminem wpisywanym w serwisach wyszukiwaczych. Na pierwszym miejscu znajduje się słowo "travel", natomiast na trzeciej pozycji plasuje się "sex". Eksperci z Jupiter Communications przewidują, iż do 2005 r. prawie 25% rynku muzycznego w Stanach Zjednoczonych przeniesie się na płaszczyznę Internetu. Właściciele europejskich domen MP3 mają nadzieję, że zjawisko to będzie dotyczyć również Starego Kontynentu, więc już obecnie pracują nad zdobyciem dominującej pozycji na europejskim, internetowym rynku nagrań muzycznych.

Przedstawiciele MP3eu.com twierdzą, iż serwis ten będzie znacznie lepiej dostosowany do gustów europejskich słuchaczy niż MP3.com, przez co będzie chętniej odwiedzany przez mieszkańców Starego Kontynentu.


Zobacz również