Europejskie e-podatki

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej rozważają możliwość wprowadzenia, już w przyszłym roku, podatku VAT na transakcje zawierane w Internecie.

Ministrowie finansów UE przedstawili projekt wprowadzenia podatku od towarów i usług na transakcje zawierane w Internecie. Decyzja o wdrożeniu VAT-u ma zapaść najpóźniej w połowie czerwca przyszłego roku. Przeszkodą w porozumieniu jest ustalenie, jak opodatkować transakcje internetowe zawierane pomiędzy kupującymi mieszkańcami Unii a sprzedawcami spoza Piętnastki.

"Na razie nie podjęto żadnej wiążącej decyzji. Ministrowie ocenili sytuację i ustalili, że trzeba znaleźć formułę, która zabezpieczy zwroty z tytułu VAT dla poszczególnych krajów unijnych, nie zwiększając przy tym nakładów na administrację podatkową" - powiedział Norbert Schweiger, rzecznik Europejskiej Rady Ministrów.

Do tej pory istnieją dwie propozycje rozwiązania tego problemu. Pierwszy zakłada, że sieciowi operatorzy będą mogli wybrać kraj, w którym się zarejestrują i postawią swoje serwery, co oznacza, że większość dokona wyboru kraju o najniższym poziomie podatków. Rozwiązanie to popiera Komisja Europejska i rząd Wielkiej Brytanii. Druga propozycja wspierana przez Francję i Belgię zakłada, że operatorzy będą musieli się zarejestrować we wszystkich krajach Piętnastki. Propozycja ministrów jest wypadkową tych dwóch opcji, twierdzi Schweiger. "Szukamy rozwiązania, które zapewni zarejestrowanym w jednym kraju operatorom zwrot podatku proporcjonalnie ze wszystkich krajów Unii".


Zobacz również