Europejskie zmienne nastroje

Według najnowszego badania Eurobarometer, poparcie dla Unii Europejskiej spada, rośnie natomiast poparcie dla eurokonstytucji. Autorzy badania zaskoczeni są także nastawieniem obywateli UE do niektórych kwestii społecznych.

We Francji i Holandii wyraźnie wzrosło wsparcie do projektu konstytucji europejskiej. W 2005 roku w referendach w obu tych krajach projekt eurokonstytucji został odrzucony, teraz poparcie dla niego deklaruje odpowiednio 59% i 56% społeczeństwa. Wyniki są zaskoczeniem szczególnie w przypadku Holandii, jeszcze w sondażu z maja br. swój sprzeciw i deklarację ponownego głosowania przeciw projektowi deklarowało 68% ankietowanych. Co więcej, listopadowe wybory parlamentarne wygrały partie z silnymi frakcjami eurosceptyków.

Litwa, Polska i Słowenia to trzy kraje, w których większość obywateli jest zdania, że Unia zmierza w dobrym kierunku. Z kolei we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech najmniej jest popierających obecny kierunek rozwoju Unii. Poparcie dla członkostwa w Unii obniżyło się wyraźnie w Wielkiej Brytanii (-8%) i na Węgrzech (-10%). Poparcie dla poszerzenia Unii spadło najbardziej w Wielkiej Brytanii (-8%) i Hiszpanii (-4%).

Eurobarometer zawierał także pytania dotyczące kwestii społecznych. Przyniosły one rezultaty, które zaskoczyły autorów badania:

@ 85% obywateli UE uważa, że panuje za duża tolerancja dla przestępców;

większość obywateli UE jest przeciwna małżeństwom homoseksualistów i adopcji dzieci przez pary homoseksualne;

@ tylko co czwarty obywatel UE uważa, że imigranci wnoszą dostatecznie dużo do społeczeństw i państw, w których się osiedlają;

@ obywatele w 17 z 25 krajów twierdzą, że odpoczynek jest dla nich ważniejszy niż praca.


Zobacz również