Europol rozbija siatkę cyberprzestępców podających się za...Europol

Europol przeprowadził akcję, w ramach której rozbił siatkę cyberprzestępców podszywających się pod...Europol. Oszuści naciągnęli na miliony euro tysiące osób z 30 krajów.

Działająca od 2010 roku grupa cyberprzestępców atakowała internautów wirusami (tzw. ransomware mający 48 różnych mutacji), które blokowały ich komputery wyświetlając jednocześnie komunikat pochodzący rzekomo od Europolu, lub policji.

W komunikacie tym ofiara mogła przeczytać, że przyczyną blokady jej komputera są nielegalne działania takie jak np. odwiedzanie zakazanych stron internetowych. Proponowane jej jest jednak szybkie rozwiązanie problemu: wystarczy, że zapłaci grzywnę, a odzyska dostęp do swojego sprzętu.

Jak się właśnie dowiadujemy, Europolowi udało się w końcu rozbić tę siatkę złodziei, której liderował 27-letni Rosjanin. Agencja ustaliła przy tym, że działali oni na terenie 30 krajów, natomiast przeciętna grzywna wynosiła 100 euro. Zapłaciło ją 3% atakowanych osób.

Kilka porad

Oczywiście to nie pierwsza i nie ostatnia grupa wyłudzająca w ten sposób pieniądze. Na przyszłość warto wziąć sobie więc do serca kilka rad specjalistów z G Data, które mogą ochronić nas przed wirusami:

- Używaj zawsze wszechstronnych programów antywirusowych z aktualnymi sygnaturami wirusów, filtrem http itp.

- Posiadaj zawsze najnowsze uaktualnienia systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej i innych programów.

- Zawsze sprawdzaj źródło linka, którego masz zamiar użyć.

- Analizuj język i sprawdzaj, czy pop-up nie ma błędów w wyświetlanym tekście. Duża ilość błędów prawie zawsze sugeruje niebezpieczeństwo.

- Nigdy nie udostępniaj prywatnych danych lub danych bankowych poprzez e-mail, bądź łącze nieposiadające szyfrowania.

- Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznanym osobom.


Zobacz również