Ever Sinline RT XL - lider wśród zasilaczy line – interactive

Ever Sinline RT XL to rodzina profesjonalnych zasilaczy awaryjnych obejmujących modele o mocy od 650 do 3000 VA. Wyróżniają się wysoką efektywnością (PF =1), możliwością wytworzenia czystej sinusoidy na wyjściu zasilającym i długim czasem pracy bateryjnej. Idealnie nadają się do ochrony stanowisk roboczych, serwerów, urządzeń sieciowych i telekomunikacyjnych.


Zasilacze Ever Sinline RT XL – od symbolu występującego w nazwie R- Rack, T- Tower - dostępne są zarówno w wersji rack – do szaf serwerowych i telekomunikacyjnych ( po dokupieniu opcji szyn ) jak i wolno stojące tower/desktop. Wszystkie wykonane są w topologii line – interactive i mają współczynnik PF równy jeden (moc czynna jest równa mocy pozornej). Wyposażone są też w zaawansowany układ AVR, który potrafi korygować poziom napięcia bez konieczności angażowania akumulatorów.

Do testów wykorzystaliśmy zasilacz Sinline RT XL o mocy 850 VA w wersji standard – bez opcji rack ( szyny).

Ever Sinline RT XL - lider wśród zasilaczy line – interactive

Ever Sinline RT XL

Ever Sinline RT XL – Konstrukcja (9,5/ 10 pkt)

Wąska i wysoka obudowa (247 x 547 x 595 mm - wys. x szer. x gł.) bez problemów zmieści się nawet pod małym biurkiem. Mieliśmy pewne obawy, co do jej stabilności, ale boczne nóżki sprawiają, że UPS stoi stabilnie i trudno jest go przewrócić. Zasilacz może też działać w pozycji lezącej. Z przodu urządzenia zamontowano podświetlany wyświetlacz i dodatkowe przyciski do nawigowania po interfejsie programowym.

Ever Sinline RT XL - lider wśród zasilaczy line – interactive

Wszystkie zasilacze z rodziny Sinline RT XL mają wbudowane ekrany, na których można odczytać podstawowe parametry pracy zasilacza i zmieniać jego ustawienia. Dzięki wbudowanemu serwerowi WWW można też zarządzać ich pracą z poziomu przeglądarki internetowej.

Zamontowany w Ever Sinline RT XL wyświetlacz umożliwia sprawdzenie niemal każdego parametru działania urządzenia, ale też zarządzanie jego ustawieniami. Interfejs programowy jest intuicyjne zaprojektowany, a nawigacja po nim za pomocą dużych przycisków nie sprawia jakichkolwiek problemów, wszystkie komunikaty wyświetlane są w języku polskim i angielskim.

Ever Sinline RT XL - lider wśród zasilaczy line – interactive

Z tyłu obudowy umieszczono trzy gniazda komputerowe i dwa standardowe. Wszystkie z pełną ochroną bateryjną i przepięciową. Jest też gniazdo USB do łączenia zasilacza z komputerem, LAN (dzięki wbudowanemu serwerowi WWW zasilaczem można zarządzać z poziomu przeglądarki internetowej), oraz gniazda do ochrony sieci telekomunikacyjnej. W obudowie zamontowano też dodatkowy wentylator, który wspomaga cyrkulację powietrza.

Stalowy szkielet i boczne ścianki wykonane z blachy gwarantują, że UPS będzie długo służyć. Całość tworzy zgrabną i praktyczną konstrukcję, która jest starannie wykonana i prosta w obsłudze. Co istotne, obudowa umożliwia samodzielną wymianę akumulatorów (wystarczy odkręcić przedni panel).

Czysta sinusoida na wyjściu

Ever Sinline RT XL dzięki zaawansowanej elektronice potrafi wytworzyć czystą sinusoidę na wyjściu zasilającym, a to przynajmniej w teorii gwarantuje bezproblemową współpracę UPS-a z dowolnymi zasilaczami komputerowymi. Sprawdziliśmy to.

Do testów wykorzystaliśmy komputer, do którego wkładaliśmy zasilacze wyposażone w pasywne, lub aktywne układy PFC, które często sprawiają problemy słabej jakości zasilaczom awaryjnym.

Ever Sinline RT XL pracował z każdym zasilaczy bez jakichkolwiek problemów. Testy powtórzyliśmy również z wykorzystaniem opcji zimnego startu i tutaj również nie zanotowaliśmy jakichkolwiek problemów.

Sprawdziliśmy też czy w razie konieczności Ever Sinline RT XL dostarczy prąd do systemu alarmowego, rolet itp. urządzeń. Te testy Ever również zaliczył.

Ergonomia pracy

Oceniając pracę zasilacza awaryjnego pod uwagę bierzemy nie tylko jego wydajność, jakość wykonania, efektywność, ale też ergonomię pracy a w szczególnie głośność pracy. To aspekt, który producenci zasilaczy awaryjnych często traktują po macoszemu projektując duże, wydajne i niestety głośne UPS-y.

Ever Sinline RT XL i tym razem nas nie zawiódł. Zasilacz na bieżąco monitoruje temperaturę newralgicznych podzespołów, automatycznie dostosowując szybkość pracy zamontowanego w obudowie wentylatora. Przy naładowywanych akumulatorach, gdy zasilacz jest podłączony do sieci elektrycznej to praktycznie nie słychać jak pracuje (wentylator jest automatycznie wyłączany).

EVER POLECA ZASILACZE SINLINE RT XL DO OCHRONY SERWERÓW, ALE O TAK CICHE UPS-y CZĘSTO PYTAJĄ NAS OSOBY, KTÓRE PRACUJĄ W DOMU, ZAJMUJĄC SIĘ NP. MONTAŻEM FILMÓW, CZY SKŁADEM DTP. MAJĄC SINLINE RT XL POD BIURKIEM, NIE ODCZUJECIE DYSKOMFORTU NAWET GDY BĘDZIECIE PRACOWAĆ W ŚRODKU NOCY. PO PROSTU GO NIE SŁYCHAĆ.

Sprawdziliśmy również sposób działania systemu chłodzącego po przejściu UPS-a na awaryjne zasilanie z akumulatorów. Przy obciążeniu ok 25% (220 W) głośność pracy Evera Sinline RT XL nieco wzrasta, ale i tak jest to jeden z najcichszych zasilaczy awaryjnych. Co ważne, średnia temperatura akumulatorów nie przekroczyła 28 stopni Celsjusza. Mają więc komfortowe warunki pracy a to w istotny sposób wpływa na ich żywotności i rzadziej trzeba je wymieniać.

Po zwiększeniu obciążenia zasilacza do 35%, akumulatory są intensywnie wykorzystywane i oddają sporo ciepła. Zamontowany wentylator radzi sobie z tym jednak bez najmniejszych problemów automatycznie zwiększając szybkość przepływu powietrza w obudowie. System chłodzący błyskawicznie też reaguje na spadek temperatury, automatycznie zwalniając pracę wentylatora. Podsumowując system chłodzący działa efektywnie i bez zarzutu a wg nas może być wzorem dla innych producentów UPS-ów.

Ever Sinline RT XL 850 VA - Wydajność (9,8/10 pkt)

Ever Sinline RT XL testowaliśmy z użyciem zestawu komputerowego generującego średnie obciążenie 220 W. Testy polegały na pomiarach czasu pracy komputera od momentu odłączenia zasilacza awaryjnego od zasilania sieciowego do wyłączenia komputera.

Przed rozpoczęciem testu zasilacz został przez 24 godziny ładowany a potem rozładowany. To minimalizuje błędy pomiarowe wynikające np. z niepełnego naładowania akumulatorów, lub ich niepoprawnego sformatowania. Testy przeprowadziliśmy po ładowaniach trwających 3 i 12 godzin. Każdy z testów wykonywaliśmy trzykrotnie.

Ever Sinline RT XL wyposażony jest w dwa akumulatory o łącznej pojemności 14 Ah, które po pełnym naładowaniu wystarczyły na prawie 25 minut pracy komputera . To świetny rezultat, a uzyskany wynik jest lepszy od większości zasilaczy awaryjnych o mocy 1000 VA, które mieliśmy okazję testować.

Ever Sinline RT XL - lider wśród zasilaczy line – interactive

Ever Sinline RT XL - poziom naładowania akumulatorów po 3h.

Po trzygodzinnym ładowaniu zasilacz pokazywał, że akumulatory naładowane są w 98%, co nas mile zaskoczyło. Wiemy jednak, że zasilacze awaryjne często zawyżają te pomiary a większość modeli po trzygodzinnym ładowaniu uzyskuje ok 70% efektywność.

Ever Sinline RT XL okazał się znowu liderem pracując przez prawie 22 minuty a to wynik tylko o 10% gorszy (89%) niż po pełnym naładowaniu akumulatorów.

Ever Sinline RT XL - jeden z najlepszych zasilaczy line – interactive

Rynek zalewany jest przez chińskie zasilacze awaryjne, które są tanie, ale niestety ich, jakość wykonania i efektywność pozostawia sporo do życzenia. Tym bardziej cieszy nas pojawienie się najnowszej generacji polskich zasilaczy awaryjnych, które zbudowane są nie po to żeby być najtańszymi, ale najlepszymi.

Zasilacze zawsze oceniamy pod kątem wydajności, budowy, jakość wykonania, ergonomii pracy, wyposażenia i wydajności. W tych wszystkich kategoriach zasilacz Sinline RT XL otrzymywał bardzo wysokie oceny klasyfikując się w ścisłej czołówce najlepszych zasilaczy awaryjnych. Wg nas wart jest każdej wydanej złotówki.

Ever Sinline RT XL - lider wśród zasilaczy line – interactive

Test Evera Sinline RT XL (850 VA)